(Patria) - Skupština u Derventi je smanjila plaće načelniku i opštinskim funkcionerima jer su bile prevelike. Jedan od krivaca što se to desilo je Sanja Dimitrić iz PDP-a. Bila je hrabra i istrajna u opoziciji, građani su to prepoznali i njen PDP je danas dio skupštinske većine koja je odmah krenula čistiti loše stvari koje je iza sebe ostavio SNSD.
Patria: U BiH je snažno odjeknula vijest o smanjenju plata gradonačelniku i drugim zvaničnicima u Derventi. Da li bi se isto desilo da gradonačelnik i većina pripadaju istim političkim grupacijama?
Dimitrić: Nakon što je derventska opozicija predvođena SDS-om i PDP-om, preuzela vlast u Derventi, odlučili smo da plate derventskih funkcionera približimo radničkim. Tako smo smanjili platu gradonačelnika koji dolazi iz reda SNSD-a, sa 3,5 na 2,5 prosječne plate u gradskoj upravi. Umanjili smo ujedno i platu predsjedniku Skupštine, koji dolazi iz naših radova, sa 3,3 na 2,5 prosječne plate. Time smo poslali jasnu poruku. Jedna prosječna plata u lokalnoj upravi iznosi 1.124,79KM. Moram da napomenem da je prethodna vlast za sebe godinama birala maksimalan koeficijent plate gradonačelnika koji zakon propisuje. Istu su tezu pokušali da opravdaju na sjednici Skupštine, tezom: „Valjda je u ljudskoj psihi da budeš bolji od komšije.“ Raduje me da na red dolazi nova teza, koja političarima neće dozvoliti da se takmiče sa sugrađanima.
Patria: Kako se došlo u situaciju da su se lokalni političari iz SNSD u Derventi toliko osilili, da ste čak i Vi imali prijetnje upućene Vama i porodici?
Dimitrić: U politiku sam ušla prije nekoliko godina, i to kao seoska učiteljica željna da svojima đacima omogući koliko toliko bolje uslove školovanja. Kao takvu, bivši predstavnici lokalne vlasti pokušali su da me omalovaže, ponize, ućutkaju. Prijetnja sam postala onda kada sam u javnosti počela da iznosim šta se dešava iza zatvorenih vrata Skupštine, koje odluke prolaze, a koje se odbijaju. Uglavnom su prolazile one koje su se ticale ličnih interesa, a odbijane su one koje bi pomogle narodu. U jednom momentu postala sam prijetnja koju je trebalo kazniti. Kaznili su me strahom i strepnjom za život svoje djece, kojima su predstavnici vlasti upućivali telefonske pozive sa prijetnjama da će biti praćeni, prebijani i da ćemo tada biti „kvit“. Dobila sam i sudski epilog. Uspjela sam da potisnem u sebi scene koje su se izdešavale, ali sam danas odlučna da se takvima oštro suprotstavim, s ciljem zaštite druge djece i generacija koje nam dolaze.
Patria: Niste odustali ni kada je onaj ko Vam je prijetio, iako presuđen na sudu, postavljen u Komisiju za bezbjednost građana Dervente. Kako da građani vjeruju u takav sistem?
Dimitrić: To je bio očigledan primjer bahatosti i ruganja pravdi, ali i meni kao majci. Dotičnog je kaznio sud, a nagradila ga vlast. U trenutku kada sam htjela da odustanem zbog ugrožene sigurnosti svoje porodice, sugrađani mi to nisu dozvolili. LJudi su mi prilazili i javno me prozivali molbama da nastavim sa započetim radom, koji se vremenom pretvorio u borbu, koliko god ta riječ teško zvučala.
Patria: Vama se Vaša hrabrost i dosljednost isplatila, odbornica ste koja je dobila mnogo glasova. Koliko je teško biti istinska opozicija?
Dimitrić: Prethodna vlast stvorila je ambijent u kojem je bezbjednije biti kriminalac, nego opozicioni političar. Živim skromno, majka sam dvoje djece, supruga sam i kći iz poštene porodice, koja korijene u Derventi vuče već nekoliko vijekova. Kao takvoj, stalo mi je do Dervente i mojih sugrađana. Sve što radim, radim srcem i otuda i moje žustre rasprave koje sam vodila u Skupštini. Moji sugrađani su me podržali, jer znaju da sam jedna od njih. Nije jednostavno biti u redovima opozicije tamo gdje vlast nema sluha za svoj narod. Zbog svoje sujete su nas podijelili na ove i one. Zalažem se da takvih podjela više ne bude i da u vlasti, koju predvodi nova skupštinska, radimo isključivo u dobrobit naroda. Zato smo izglasali i direktan prenos svih sjednica Skupštine, što je bivša vlast odbijala.
Patria: Malo je falilo da SNSD u Derventi bude potpuno poražen. Izgubili su većinu u Skupštini, ali je pobijedio njihov načelnik. Presudila je pošta. Da li je sve bilo regularno i da li treba razmisliti da na lokalnim izborima, vlast biraju samo oni koji žive tu?
Dimitrić: U Derventi je nakon 16 godina došlo do potpunog preokreta. Na prošlogodišnjim izborima, građani Dervente osudili su drsko ponašanje tadašnje vlasti. Kandidat SDS-a i PDP-a Vlado Kovačević izabran je za gradonačelnika Dervente ubjedljivom većinom glasova naspram kandidata SNSD-a, koji je mandat preuzeo tek nakon što su pristigli glasovi putem pošte, a za koje se ispostavilo da su sumnjivi. Po mojim saznanjima, zbog ovih sumnjivih radnji, Tužilaštvo je pokrenulo određene istrage. Iz mog ugla gledanja, prekrajati političku volju sopstvenog naroda je potez očaja, koji će tek da dobije svoj epilog.
Patria: Nije nova većina samo smanjivala plate izabranim zvaničnicima. Promjena većine u Skupštini veoma brzo je rezultirala dobrim stvarima za građane. Vaše inicijative koje su ranije odbijane sada prolaze. Ko je na dobitku?
Dimitrić: Priznajem, i dalje sam pod snažnim emocijama. Uspjeli smo ono čemu smo godinama težili. Prošle sam godine molila odbornike SNSD-a da đacima putnicima omoguće sufinansiran školski prevoz iz gradske kase. Odbili su. Moji đaci koji kilometrima putuju do škole sada su dobili besplatan prevoz. Ne samo moji, nego i svi drugi učenici osnovnih škola na teritoriji opštine. Uspjeli smo da sufinansiramo i karte za prevoz svih naših srednjoškolaca. Takođe, podigli smo izdvajanja za vantjelesnu oplodnju, za boračko-invalidsku populaciju, za poljoprivredu i selo smo obezbijedili dodatnih 150.000 maraka. Sve to na samo jednoj sjednici Skupštine. S druge strane smo smanjili plate funkcionerima koje su dostizale i do 5.000 maraka. Na red dolaze direktori derventskih ustanova, koji su sami sebi povećavali koeficijente plata. Vjerujem da ćemo uspjeti u još jednoj ozbiljnoj namjeri, koju je prethodna vlast onemogućavala, a to je stvaranje Fonda za porodice sa troje i više djece, čime bi svaki roditelj troje ili više djece, imao redovna mjesečna primanja. Prosudite sami ko je na dobitku.
Patria: Jeste li bliže odgovoru gdje su nestale mašine vrijedne pola miliona maraka, koje je Vlada RS donirala Derventi?
Dimitrić: Istina. Upustila sam se u otkrivanje slučaja o sudbini mašina u vrijednosti gotovo pola miliona maraka koje je Vlada Republike Srpske 2015. godine stavila na raspolaganje opštini Derventa. Tih mašina danas nema, a nema ni novca. Ovo pitanje sam pokrenula i unutar derventske Skupštine. Svakako će biti potrebno uključiti i više organe Republike Srpske, kako bismo razotkrili istinu, krivce stavili pred lice pravde, a novac ili mašine vratili Derventi.
Patria: Učiteljica ste, boli Vas odlazak mladih. Možemo li ih zadržati? Da li je jedno od rješenja podrška porodicama sa više djece, i šta još?
Dimitrić: Boli me kada iz godine u godinu gledam sve praznije učionice, kada mi pred očima nestaje nacija. Zatvaranje škola postala je naša realnost. Gledam probleme s kojima se suočavaju današnje porodice, pa evo i moji bivši učenici koji stasavaju u zrele ljude. Kada ih pitam šta bi ih ovdje zadržalo, odgovor bi bio posao, normalna i redovna plata, vladavina prava i sigurno zdravstvo. Naša djeca su vaspitana da budu skromna i malo im je potrebno da bismo ih zadržali. Nažalost, mnoge smo već izgubili. Međutim, moramo da zasučemo rukave za one koji su ostali, ujedno u nadi da ćemo bar jednoj majci vratiti djecu iz tuđine. Naredni koraci, moramo da obezbijedimo mjesečna primanja za roditelje troje i više djece, moramo da smanjimo cijenu boravka djece u vrtiću i da uvedemo dvije smjene u vrtiću zbog zaposlenih roditelja. Potrebno je i da privučemo stručan zdravstveni kadar u Domu zdravlja, koji će pružati adekvatnu zdravstvenu zaštitu. Ujedno, posvetiti pažnju i na zaposlene u derventskim firmama, posebno u vidu zaštite trudnica. Iskreno želim da u našim mladima vidim sjaj u očima, i idemo u tom pravcu.
Patria: Ima li PDP snage da sa koalicionim partnerima promijeni vlast i u Republici Srpskoj?
Dimitrić: Republika Srpska je u najvećoj krizi ikada. Oslabili su je njeni politički lideri. Zadužili su je za više od 6 milijardi maraka i nastavljaju da je vode u dužničko ropstvo, znajući da bi bankrot mogao da znači raspad Republike Srpske. Iz ovog stanja neće biti lako izaći, ali vjerujem u znanje i volju moje koleginice Jelene Trivić, u energiju Draška Stanivukovića, kao i u iskustvo i političku volju PDP-a i koalicionih partnera. Republici Srpskoj je potrebna ruka spasa, a ta ruka je njen narod. Primjer koji gledamo u Banjaluci daje mi nadu da ćemo prilikom promjene vlasti i na republičkom nivou, otkriti kriminal i osuditi one koji su zloupotrijebili položaje i institucije Republike Srpske.
Patria: Korona nam je pokazala da slaba država ugrožava sve ljude bez obzira na stranu entitetske linije. Možemo li i kako dobiti institucije koje će raditi u interesu čovjeka, ma kako se zvao?
Dimitrić: BiH je pokazala političku neorganizovanost za vrijeme epidemije korona virusa. Posebno primjećujem problem u FBiH zbog organizacije enetiteta sa deset kantona, deset vlada, i svaka od njih donosi svoja pravila. Republika Srpska ima centralizovanu organizaciju. Problem vidim i u nesposobnosti političara i sa jedne i sa druge strane. Primjer tome su i vakcine, jer nam se građani vakcinišu isključivo doniranim dozama, i to sa par hiljada njih, dok je u Srbiji vakcinisano par miliona građana. Poltiičke vođe Republike Srpske nisu donijele niti jednu mjeru zaštite za privrednike i radnike koji trpe zbog posljedica korona virusa, za razliku od Srbije koja od prošle godine iz budžetske kase redovno izdvaja novac za privredu, radnike i cjelokupno građanstvo. Nažalost, odgovor političkih lidera Republike Srpske njenim privrednicima je:“ Vidjećemo da nešto pomognemo ako budemo mogli. Ako ne, šta da radimo.“