Članak

ISTRAŽIVAO NAP: Komisiju za vrijednosne papire FBiH mogli bismo dobiti u naredna tri mjeseca!?

Posljednji poziv u nizu uputile su najutjecajnije ambasade u BiH i Delegacija EU. 

SARAJEVO, (Patria) - Od novembra prošle godine Federacija nema Komisiju za vrijednosne papire. Jedan član je otišao u penziju i od tada do danas traju pokušaji da se imenuje komisija, ali bez uspjeha. 

Milioni privrednika i banaka su blokirani, a mnogo je poziva da se cijela situacija prevaziđe i okonča proces imenovanja. 

Posljednji poziv u nizu uputile su najutjecajnije ambasade u BiH i Delegacija EU. 

Predstavnički dom Parlamenta Federacije je 18. decembra dao saglasnost na predložene članove Komisije: predsjednik Komisije Esad Dželilović, njegov zamjenik Matej Živković i članovi Amir Ibrović, Adnan Zukić i Romeo Zelenika.

Međutim, od tada do danas i pored pokušaja da ovaj sastav Komisije dobije saglasnost i Doma naroda, to se nije desilo. 

Ključni problem je prigovor delegata iz reda srpskog naroda, koji su zaprijetili “potezanjem zaštite vitalnog nacionalnog interesa”. 

Goran Broćeta (SNSD), delegat iz reda srpskog naroda, koji je i potegao pitanje vitalnog nacionalnog interesa nije se ni udostojio odgovoriti na naša pitanja vezana za ovu problematiku, a pitali smo ga dva puta. 

Za razliku od Broćete ostali nisu šutjeli. 

Ivo Tadić (HDZ BiH), delegat iz reda hrvatskog naroda kaže da ne zna šta je do Kluba Hrvata, jer je na posljednjem glasanju Komisija dobila 14 glasova iz ovog Kluba, a iz svih ostalih ukupno sedam. 

“Ne znam kako izaći iz svega ovoga, predsjednik i dopredsjednici Federacije su trebali usuglasiti imena. U postojećem prijedlogu nema nikog iz srpskog naroda, a Klub Srba prijeti vitalnim interesom i to je sve sada zaustavljeno”, govori Tadić za Patriju. 

Kako kaže, najveći problem napravio je dopredsjednik Federacije Milan Dunović, koji je trebao otići i razgovarati s Klubom Srba. 

“To je sada ponovo do rukovodstva Federacije, da upute u proceduru. Vjerovatno niko ne odustaje od imena koje su predložili, tri su iz reda Bošnjaka, dva iz reda Hrvata, a istina je da nigdje u Ustavu ne piše da mora biti član iz reda Srba, ali kada to dođe u Dom naroda, onda se pojavi problem”, pojasnio je Tadić. 

Prvi čovjek Kluba Bošnjaka Jasmin Duvnjak podsjeća da Komisija za vrijednosne papire u FBiH ne funkcioniše od 30. oktobra 2019. godine jer ima samo dva člana od ukupno pet. 

“Početkom marta, na prošloj sjednici Doma naroda, nažalost iz čisto politikantskih razloga, oborena je odluka o imenovanju”, kaže Duvnjak za Patriju.

Dodaje da nakon obaranja u Domu naroda, predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara je 1. aprila 2021.godine objavio novi javni oglas (natječaj) za izbor i imenovanje članova Komisije za vrijednosne papire. 

Oglas će biti otvoren 15 dana, a mogu se prijaviti svi koji ispunjavaju stroge uslove i kriterije za ovo imenovanje. 

Komisija za izbor će obaviti intervju i dostaviti liste uspješnih kandidata predsjedniku Čavari, koji će uz saglasnost potpredsjednika FBiH Melike Mahmutbegović i Milana Dunovića donijeti odluku o imenovanju. 

“Nakon ove faze, ponovo nastupa parlamentarna faza, gdje je neophodno da Predstavnički i Dom naroda Parlamenta FBiH potvrde ovu Odluku. Insistirat ću, kao član Kolegija, čim dobijemo odluku o imenovanju od predsjednika FBiH da je prioritetno uvrstimo na neku od narednih sjednica Parlamenta. Očekujem u jednoj realnoj dinamici, uz poštivanje svih zakonskih procedura, da novi sastav Komisije za vrijednosne papire možemo imati za nekih 60 do 90 dana”, rekao je Duvnjak za NAP.

Inače, podsjeća, ova Komisija je vrlo bitna finansijska institucija u Federaciji BiH, koja reguliše tržište vrijednosnih papira. 

“Značajna je za sveukupno funkcionisanje tog finansijskog sektora i ako hoćete privrede u širem smislu. Smatram da smo dužni prema građanima, privrednicima, onima koji investiraju i stvaraju novu vrijednost da otklonimo pritisak i tu barijeru, koji onemogućavaju značajnije investiranje, odnosno koji onemogućavaju normalno funkcionisanje tržišta vrijednosnih papira u ovom entitetu”, poručuje predsjednik Kluba Bošnjaka Jasmin Duvnjak (SDA).

Navodi i da prema određenim informacijama, više od 200 predmeta stoji kod Komisije za vrijednosne papire. 

“Tako, investitor može kupiti većinski paket nekog preduzeća, ali bez saglasnosti Komisije to ne možete realizovati, verifikovati. Ne možete postaviti svoju upravu, nadzorni odbor, ne može preuzeti preduzeće”, zaključio je Duvnjak. 

Pitali smo i opozicione delegate šta misle o svemu. 

Delegat iz reda ostalih Aner Žuljević (SDP) za Patriju kaže da godinu dana zabrinuta međunarodna zajednica piše pisma, umjesto da u skladu sa svojim nadležnostima “diplomatski” naloži rukovodstvu FBiH da provede konkurs po zakonu, jer je više nego očigledno da to ovaj put nisu uradili.

“Delegati Doma naroda su glasajući protiv odluke na zadnjoj sjednici štitili Ustav i zakone ove zemlje na što su se obavezali polaganjem zakletve i nisu podlegli silnim pritiscima kojim se običajno naviklo u ovoj zemlji preskakati zakon i provoditi silu večine”, poručuje Žuljević. 

Dodaje da su delegati SDP prije godinu dana jasno rekli šta je problem, i umjesto da međunarodna zajednica tada sa domaćim, odgovornim akterima vrati postupak u zakonske okvire, oni su se zajedno opredijelili neprincipijelno pritiskati delegate stalnim saopćenjima o haosu, namjeravajući politički osvojiti najmoćniju komisiju provodeći tako čisti politički pragmatizam koji je nažalost samo pojeo vrijeme, a mi smo danas opet na početku i čekamo novi konkurs.

“Svi koji se žele informisati, dobro znaju da je problem u aktuelnom rukovodstvu FBiH koje se umjesto zakonskih kriterija opredjelilo za nepotizam i političku selekciju kadrova za predmetnu komisiju. Dobro bi bilo da međunarodna zajednica i svi zabrinuti shvate da pored komisije mi nemamo ni Federalne vlade jer su oni uspostavili standarde “tehničkih” mandata koji ne postoje nigdje na svijetu”, smatra Žuljević.
 
Kada je riječ o činjenicama, Žuljević kaže da je odluka sama po sebi neustavna jer ne poštuje ravnopravnu zastupljenost konstitutivnih naroda, a pri tome je i nezakonita jer predloženi kandidati ne ispunjavaju formalne uslove definisane članom 7. zakona o Komisiji za vrijednosne papire. 

“Moram naglasiti da je sama odluka i formalno nepotpuna, jer se uz imena kandidata očigledno svjesno nije navodila ni stručna sprema, niti su delegati imali pravo uvida u prateću dokumentaciju kako bi se mogli uvjeriti da je ispoštovan član 7. Nažalost sve činjenice su ukazivale kako se radi o duboko politički kompromitovanom postupku gdje predsjednik i zamjenici predsjednika FBiH nisu provodili profesionalan postupak po zakonu nego su isključivo 'uhljebljivali' kadrove po nalogu svojih lidera”, ističe delegat Žuljević.

Na kraju, kako navodi, sasvim je jasno da zbog vremenskog odmaka (više godina traje konkursna procedura) i činjenica da odgovarajući dokumenti imaju ograničeno trajanje (konkretno uvjerenja) konkurs morao biti ponovljen u skladu sa zakonom i proveden profesionalno, a ne trgovačko politički kao što je slučaj sa ovim zadnjim.

“Ovlaštenja koje komisija ima članom 11. i 12., te način njihovog izvršenja propisan članom 13. ukazuje da se radi o jednoj od najvažnijih komisija u sistemu FBiH čija politička kompromitacija i nestručnost može imati nesagledive posljedice na finansijski sistem i tržište kapitala. Aktuelno rukovodstvo FBiH je direktno odgovorno za stanje anarhije koju imamo i danas u krnjoj komisiji, jer su svojim neprofesionalnim, neodgovornim i sluganskim ponašanjem kompletan proces kontaminirali, nepovratno potrošili vrijeme i za to moraju odgovarati”, stav je Žuljevića.

Potcrtava da su delegati na zadnjoj sjednici glasajući protiv odluke jasno pokazali da su protiv nepotizma i nezakonitosti, i time poslali poruku rukovodstvu FBiH da ponovi konkurs i provede ga po zakonu, a ne po nalozima stranačkih lidera.

#BiH