SARAJEVO, (Patria) – Premijer KS Edin Forto na sjednici Skupštine 7. aprila najavio je da će se Zakon o visokom obrazovanju KS naći na sljedećoj redovnoj sjednici u maju mjesecu. Kako je kazao zakon je završen i u fazi je lektorisanja. Treba podsjetiti da je probijen rok od 60 dana koji je postavljen prilikom formiranja Komisije za izradu tog zakona u januaru ove godine. Komisija broji 26 članova. Ministarstvo za visoko obrazovanje, nauku i mlade na čijem je čelu ministrica Melika Husić-Mehmedović angažiralo je austrijskog eksperta Achima Hopbacha kao konsultanta u izradi zakona za šta će mu biti plaćeno 14.000 KM. Još nije poznato da li je Husić-Mehmedović pronašla sponzora za taj angažman ili će mu biti plaćeno iz Budžeta KS. On bi trebao zakon uskladiti sa pravnom legislativom Evropske unije.
Tokom izrade zakona nije se moglo čuti puno detalja osim da će biti manje normiran u odnosu na postojeći Zakon o visokom obrazovanju iz 2017. godine kao i da će biti u primjeni od akademske godine 2021/2022.
Akademska zajednica je u iščekivanju novog zakona koji treba proći javnu raspravu. Očekuje se da ZVO ponudi smjernice razvoja Univerziteta u Sarajevu kako bi uspio ući i na Šangajsku listu u smislu ulaganja u nauku, modernizacije i i unapređenja nastavnog procesa.
Zakon bi trebao jasno precizirati šta su akademske slobode, ali i odgovornost koja ide s njima. Također treba odrediti ulogu i prava akademskog osoblja od dekana, prodekana, šefova odsjeka, šefova katedri, do nastavnika, asistenata pa u konačnici i samih studenata.
Zakon bi trebao urediti i oblast napredovanja, s obzirom da dio akademske zajednice smatra da trenutna situacija oko izbora akademskog osoblja ne podstiče izvrsnost u radu kod akademskog osoblja.
Kriteriji za napredovanje su također važno pitanje. Da li u ovom trenutku treba pooštriti kriterije ili prvo povećati ulaganje u nauku, pa u skladu s tim i promijeniti kriterije pitanje je na koje treba odgovoriti ZVO.
Prijedlog je i da se promijene vremenski rokovi za izbor u zvanja (prijevremeni izbor i redovni), a da naprimjer redovni profesor koji je izabran bude u stalnom zvanju.
Kao što je bilo neslaganja akademske zajednice prilikom donošenja zakona 2017. godine, očekuje se i da novim zakonom ne budu svi zadovoljni. Jedna od zamjerki jeste što se odustalo od posebnog zakona koji bi se odnosio na Univerzitet u Sarajevu s obzirom da se ne može i ne smije njegova uloga porediti ili dovoditi u istu ravan sa privatnim univerzitetima u Kantonu Sarajevo čiji predstavnici učestvuju u izradi zakona.