Članak

SVE OSTAJE ISTO Vlada FBiH odbila pomjeriti zabranu kretanja na 23 sata

Inače, zabrana kretanja os od 21:00 do 5:00 je na snazi od 24. marta na prostoru cijelog entiteta, usljed trećeg vala korone, a u ranijem periodu trajao je od 23:00 do 5:00

(Patria) - Vlada Federacije BiH ipak nije prihvatila prijedlog kantona o skraćivanju trajanja policijskog sata od 23 do 5 sati ujutro. Dakle, sve ostaje kao i do sada - od 21 do 5 ujutro. Potvrđeno je ovo za Patriju iz Vlade FBiH, a sjednica još traje.

Podsjećamo, Vlada KS, tačnije ministar Haris Vranić tražio je da se pomjeri početak policijskog sata na 23 časa. No, to nije podržao Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva FBiH, a danas ni Vlada FBiH, koja je mogla uvažiti zahtjev KS ili, pak, potvrditi odluku Kriznog štaba, što je i učinila.

Inače, zabrana kretanja od 21:00 do 5:00 je na snazi od 24. marta na prostoru cijelog entiteta, usljed trećeg vala korone, a u ranijem periodu trajao je od 23:00 do 5:00.

Na snazi ostaje i naredba vladama kantona, odnosno kantonalnim štabovima ministarstava zdravstva uvođenje restriktivnijih mjera na osnovu procjene epidemiološke situacije u kantonu, odnosno općini uz redovno obavještavanje KŠ FMZ.

Ovaj štab je zadužen da, prije isteka sedmodnevnog ovog roka, sagleda kompletnu epidemiološku situaciju u FBiH i sačini procjenu rizika, a radi razmatranja mogućnosti i potrebe izmjene naredbi i preporuka, te prema Vladi FBiH dostavi prijedlog novih. KŠ FMZ će današnje zaključke, s prilozima, dostaviti prema kriznim štabovima kantonalnih ministarstava zdravstva, kantonalnim ministarstvima zdravstva, zdravstvenim ustanovama s područja kantona putem, kliničkim centrima u FBiH, općim, kantonalnim i specijalnim bolnicama putem kriznih štaba kantonalnih ministarstava zdravstva, Federalnoj i kantonalnim upravama za inspekcijske poslove i kantonalnim upravama policije.

Vlada FBiH će, u skladu sa zaključkom od 8.1.2021. godine, Parlament FBiH izvijestiti o epidemiološkoj situaciji u FBiH i mjerama koje je donijela s ciljem zaštite zdravlja građana i smanjenja rizika za širenje virusa. U samoj informaciji je, uz ostalo, konstatovano da je, iako se primijeti blagi pad broja novozaraženih, epidemiološka situacija u FBiH veoma ozbiljna i pogoršava se iz dana u dan, uz tendenciju daljnjeg pogoršanja, te zahtijeva adekvatno djelovanje. Naročito je zabrinjavajuća je u Hercegovačko-neretvanskom, Zapadnohercegovačkom i Bosansko-podrinjskom kantonu.

Predložene mjere su preventivnog karaktera, te su i dalje najmanje restriktivne u evropskom regionu. One trebaju biti produžene, jer garantuju održavanje privrednih aktivnosti, dok bi popuštanje mjera u ovom trenutku predstavljalo visoki rizik za ponovnu povećanu transmisiju virusa, a samim tim i uvođenje restriktivnijih mjera, što bi dodatno otežalo funkcionisanje normalnog života i privrede.

#BiH