Članak

HDZ-ov direktor Jelečević želi zabraniti dijalizu šest pacijenata iz Gradačca u Odžaku!

Naime, već dugo traje borba ovih pacijenta, kako bi ostali na liječenju u DC Odžak gdje se dijaliziraju već nekoliko godina.

(Patria) - Udruženje/Udruga dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH uputila je saopćenje za javnost kojim upozorava da se šest dijaliznih pacijenata iz Gradačca planiraju 19. aprila isključiti sa dijalize u znak protesta jer se njihova dijaliza prebacuje iz dijaliznog centra (DC) u Odžaku u dijalizni centar u Gračanicu.

Naime, već dugo traje borba ovih pacijenta, kako bi ostali na liječenju u DC Odžak gdje se dijaliziraju već nekoliko godina. Iz Udruženja tvrde da direktor bolnice Orašje Perica Jelečević (HDZ BiH), koja „vlada“ DC u Odžaku, pod svaku cijenu želi da ove teške bolesnike 100%-tne invalide prebaci u DC Gračanica, pravdajući to nerentabilnošću i velikim ekonomskim i finansijskim gubicima, koji po nama uopće ne stoje.

"Svima je poznato da se iz ZZOiRO F BiH, točnije iz Fonda solidarnosti izdvajaju financijska sredstva, za svakog dijaliznog pacijenta pa tako i za ovih 6 bubrežnih bolesnika i z Gradačca. Sigurno je da tu postoje i drugi prateći troškovi, kao što su struja i voda, što ide na teret bolnice Orašje, ali smo zato danas dobili potvrdu od Zavoda zdravstvenog osiguranja TK da su oni predložili bolnici Orašje i Zavodu zdravstvenog osiguranja Posavskog kanotna, pokrivanje drugih troškova, koje ne pokriva Federalni Fond solidarnosti, u visini od 35,00 KM za pacijenta po jednoj dijalizi što su odgovorni u ovom kantonu, uključujući i direktora bolnice u Orašju, kategorički odbili. Kao Udruga smatramo da je ovaj iznos sasvim dovoljan za pokrivanje drugih troškova.

Očigledno je da se radi o tjeranju inata i pokušaju da se pod svaku cijenu riješe dijaliznih pacijenta iz Gradačca koji bi prelaskom u DC u Gračanicu, pored toga što su svaki drugi dan prikopčani na dijalizne aparate po više od 4 sata, imali bi i produženo putovanje za više od sat vremena po jako lošem i neuvjetnom putu od Gradačca do Gračanice i nazad. Poseban je problem njihov povratak nakon iscrpljujuće 4-satne dijalize, jer nakon dijaliznog tretmana pacijenti se nalaze u jako lošem stanju, s padovima tlaka, mučninama i drugim nus pojavama, a put od Gračanice do Gradačca bi im bio jako težak što bi sigurno utjecalo na njihovo i onako krhko zdravlje.

Smatramo da je način uštede novca preko leđa dijaliznih bolesnika, pogrešan, nepotreban i neopravdan", navode iz Udruženja. 

Dijalizni centar Odžak je pod okriljem Bolnice Orašje, a isti scenario ovi pacijenti su prolazili i prošle godine. Pacijenti tvrde da su uslovi u Odžaku puno bolji od Gračanice, a i kraći je put. 

#BiH