SARAJEVO, (Patria) – Na dan kada sam išao na saslušanje ili trebalo da dam izjavu svi su krivili mene, a kad sam došao u Tužilaštvo, piše da sam svjedok, rekao je Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH 10. aprila o predmetu Ikona koji je otvorilo Tužilaštvo BiH.
On je kazao da o tome više niko ne govori, nijedan medij. I čini se da je Dodik upravu. Jer pokazalo se u više primjera da Tužilaštvo BiH radi na predmetima kojima se bave i mediji, umjesto da s jednakom pažnjom vrše provjere bez obzira da li su medijski interesantni neki slučajevi ili nisu.
Dodik je u Tužilaštvu BiH saslušan 4. februara, a pozive sa saslušanja nikad nisu dobila druga dva člana Predsjedništva BiH.
“Mislim da nema ni potrebe ja sam javno rekao da ništa o tome ne znam, znam iz medija, ali službeno ništa. To nije bilo predmet rasprave u Predsjedništvu, niti u službama Predsjedništva, sve je to rađeno izvan Predsjedništva BiH”, kazao je Šefik Džaferović 15. aprila.
A da je riječ o svojevrsnom diplomatskom skandalu u koji su uključene tri države pokazalo je i vraćanje ikone. Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov nije ništa želio prepustiti slučaju pa je ikona koju je dobio 14. decembra 2020. od Dodika u Istočnom Sarajevu službeno vraćena da se utvrdi njeno porijeklo.
Ukrajina je tvrdila da je riječ o ukradenoj ikoni s područja Luganska te su tražili odgovore od BiH kako se našla u BiH i kako je moglo takvo nešto biti poklonjeno.
U okviru predmeta Ikona ispitani su i Dodikovi saradnici, a Tužilaštvo BiH je od Interpola zatražilo informacije o ikoni za koju Ukrajina tvrdi da je ukradena iz Luganjska. I to je jedna od posljednjih informacija koja je saopćena iz Tužilaštva BiH i koju ponavljaju mjesecima.
Rusija je ikonu vratila putem Ambasade BiH u Rusiji, a ambasador Željko Samardžija ikonu je “prošvercovao” i vratio je u kabinet Milorada Dodika. Zaobišao je sve upute Ministarstva vanjskih poslova BiH i nije najavio svoj odlazak iz Rusije. I Samardžija je saslušan u Tužilaštvu BiH.
Prva zvanična izjava Milorada Dodika o spornoj ikoni bila je 5. januara ove godine. Dodik je Lavrovu pozlaćenu ikonu poklonio 14. decembra, a već sutradan oglasila se Ambasada Ukrajine u BiH koja je uputila notu Ministarstvu vanjskih poslova BiH tražeći odgovor otkud ukrajinska ikona u BiH i kako je moguće da je neko uopšte poklonio. Ministrica Bisera Turković proslijedila je notu Predsjedništvu BiH.
Dodikova tišina na ukrajinske optužbe trajala je punih 20 dana, a samo jednom se oglasio njegov kabinet navodeći da je ikona “porodična i osveštena”. Dodik je u tom periodu smješten u bolnicu zbog zdravstvenih poteškoća izazvanih koronavirusom. Po izlasku iz bolnice Dodik je “osuo paljbu” po medijima u FBiH optužujući ih da su izmislili aferu ikona.
Dodik je zatim pozvao Ukrajinu da dokaže da je potraživala ikonu prije 14. decembra te da će je u tom slučaju vratiti. Uslijedila je reakcija Ukrajine koja je već pokrenula krivični postupak u vezi ikone. Poručili su da ne pristaju na Dodikov ultimatum.
Za sada ikona je još uvijek u trezoru u Istočnom Sarajevu, a Dodik je prilično siguran da će njegov status ostati nepromijenjen u ovom predmetu, a to mu je neko i morao potvrditi.