SARAJEVO, (Patraia) - Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić večeras je na obilježavanju 125 godina od otvaranja Vijećnice istakla da je trajna briga sačuvati Vijećnicu kao simbol grada.
Dvadesetog aprila 1896. godine Sarajevo je, kako kaže, dobilo Vijećnicu, koja je postala prkosni simbol koji svjedoči o besmislu destrukcije i neuništivosti ljepote.
Sa dužnim poštovanjem i velikom zahvalnošću prisjetila se tvoraca i graditelja Vijećnice arhitekata Karla Paržika, Aleksandra Witteka i Ćirila Ivekovića, kao i vrijednih neimara i donatora koji su je obnovili i vratili u prvobitni izgled ovo zdanje koje nastavlja biti simbolom ljepote Sarajeva.
Iako je Vijećnica bila i ostaje političko i upravno središte grada Sarajeva ističe da je u srcima Sarajlija jer je prevashodno predstavljala mjesto gdje se mladost susretala sa zrelošću, gdje su se postizale univerzitetske i druge diplome, rađale prve ili neke druge ljubavi čiji će plodovi oplemeniti naš grad u svakom pogledu.
"Dakle, Vijećnica je bila i ostaje dio života naših predaka, nas samih i budućih generacija. Upravo u tome je veličina ovog kulta i simbola Sarajeva. Muzika je jezik koji razumiju svi, Vijećnica je bila i treba ostati mjesto izvedbi najboljih majstora. O Vijećnici u ratnom vremenu je na poseban način svjedočio svjetski poznati dirigent Zubin Metha, pod čijom magičnom palicom je Sarajevska filharmonija izvela Mocartov „Requiem“ 19. juna 1994 godine, u razrušenoj Vijećnici. Nažalost još ne postoji djelo koje daje historijski prikaz njenog značaja i mislim da je došlo to vrijeme", poručila je Karić.