Članak

Salkić o posjeti Handkea Banja Luci: Dodatno uznemiravanje žrtava na dan rušenja Ferhadija-džamije

Odsustvo katarze, empatije za žrtve, priznanja genocida i kontinuitet veličanja ratnih zločinaca glavna su prepreka izgradnji povjerenja.

(Patria) - Potpredsjednik bh. entiteta RS, Ramiz Salkić, rekao je danas da visoki predstavnik treba ispuniti obećanje koje je dao porodicama žrtava genocida i nametnuti zakon o zabrani negiranja genocida koji bi trebao da predviđa zabranu ulaska u Bosnu i Hercegovinu svima onima koji negiraju genocid i veličaju ratne zločince, reagujući na današnju posjetu austrijskog književnika i negatora genocida Petera Handkea Bosni i Hercegovini.

Potpredsjednik Salkić je istakao da je današnja posjeta na dan rušenja Ferhat-pašine džamije u Banjoj Luci dodatno uznemiravanje žrtava i vjetar je u leđa negatorima genocida i onima koji
veličaju ratne zločince.

"Da imamo zakon o zabrani negiranja genocida današnja posjeta Petera Handkea sa ciljem širenja ideje o negiranju genocida i veličanju ratnih zločinaca ne bi bila moguća. Posjeta na dan kada je srušena Ferhat-pašina džamija u Banjoj Luci je dodatno uznemiravanje žrtava i vjetar je u leđa negatorima genocida i onima koji veličaju ratne zločince. Visoki predstavnik treba ispuniti obećanje koje je dao porodicama žrtava genocida i nametnuti zakon o zabrani negiranja genocida koji bi trebao da predviđa zabranu ulaska u Bosnu i Hercegovinu svima onima koji negiraju genocid i veličaju ratne zločince.

Prijem Petera Handkea od strane onih koji u političkom smislu predstavljaju bosanske Srbe pokazuje njihovu privrženost ratnim zločincima i nastavku negiranja presuđenog genocida. Odsustvo katarze, empatije za žrtve, priznanja genocida i kontinuitet veličanja ratnih zločinaca glavna su prepreka izgradnji povjerenja i stabilnog mira u Bosni i Hercegovini i regiji.

Zbog ponašanja političkih predstavnika bosanskih Srba, koji dominantno čine vlast u entitetu koji se nepravedno zove samo po jednom narodu, potrebno je u budućnosti na najozbiljniji način razmotriti status područja na kojem je počinjen, dokazan i presuđen genocid. Međunarodna zajednica treba najozbiljnije razmotriti činjenicu da su u Dejtonskom mirovnom sporazumu kroz teritorijalno uređenje Bosne i Hercegovine i naziv entiteta nagradili one koji su osuđeni za počinjeni genocid, udruženi zločinački poduhvat i druge teške zločine, te tu grešku ispraviti u budućim ustavnim promjenama", kazao je Salkić. 

#BiH