PIŠE: Ernad Metaj
Vlast u Hrvatskoj ne odustaje od pokušaja da ishoduje promjenu Izbornog zakona u BiH koji bi Draganu Čoviću osigurao „legitimnost“ na kojoj gradi svoju političku opstojnost. Pred sastanak ministara vanjskih poslova EU na kojem se raspravlja i o zapadnom Balkanu hrvatski ministar Gordan Grlić Radman planirao je posebno objasniti da koncept tri konstitutivna naroda u BiH nije u suprotnosti s presudom Sejdić – Finci.
Ključna je eliminacija bilo koje vrste diskriminacije u izbornom procesu, a to se može postići dopunom izbornog zakona, dodao je Grlić Radman.
Uzalud se ministar susjedne zemlje nadao da će njegov utjecaj pomoći nedemokratskim zahtjevima HDZ-a iz BiH jer su ministri vanjskih poslova na Balkanu vidjeli važnije teme. Hrvatska politika već danima prima šamare iz EU koja sve glasnije ukazuje da se etničke podjele kose sa evropskim principima. Čini se da to još samo treba shvatiti i šef delegacije EU u BiH, Johann Sattler kojem se čini dopalo sastančiti s političkim liderima mimo državnih institucija.
U institucijama EU sjedi pismen svijet. Znaju oni pročitati presude Evropskog suda za ljudska prava, U presudi Sejdić – Finci je jasno navedeno da su sporne ustavne odredbe u BiH donesene da se zaustavi rat, ali i da se davno izgubila potreba njihovog opstanka. U cilju uspostave stvarne demokratije sud je iznio mišljenje da svaki građanin BiH mora imati pravo kandidiranja u Predsjedništvo BiH i Dom naroda.
Europska služba za vanjsko djelovanje pripremila je za današnji sastanak non-paper o pojačanom angažmanu EU-a na zapadnom Balkanu. U tom radnom dokumentu se kaže da zemlje zapadnog Balkana imaju jasan cilj postati punopravnim članicama EU i da ne žele neke alternativne aranžmane poput pojačane gospodarske, trgovinske i finansijske saradnje kao zamjenu za članstvo. Ističe se da ova godina nudi dobre izglede za konkretan i znatan napredak tih zemalja na putu prema EU. Od njih se traži da rade na jačanju dobrosusjedskih odnosa i učine odlučne napore za pronalaženje konačnih i uključivih rješenja i njihovu provedbu kada je riječ o bilateralnim sporovima i nasljeđu prošlosti.
Navodi se i spremnost nove američke administracije da zajedno s EU-om djeluje na zapadnom Balkanu. Promicanjem angažmana NATO-a, američka vanjska politika u regiji počiva na premisi da će EU konsolidirati jedinstvo Europe i integrirati zapadni Balkan. Sjedinjene Države aktivno podržavaju taj proces i reforme koji s tim idu, ali i očekuju da EU predvodi i ostvari tu viziju, kaže se u tom dokumentu. U dokumentu se ističe i da je za Bosnu i Hercegovinu ključno ove godine napredovati u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta koje je definirala Europska komisija.