Članak

KCUS-u umanjenje sredstava za plaće 13 anesteziologa koji su zaposleni u Općoj bolnici

Također je nejasno može li se Uredba primjenjivati i obrnuto.

SARAJEVO, (Patria) - Vlada Kantona Sarajevo donijela je zaključak u vezi zasnivanja radnog odnosa 13 ljekara specijalista anestezije i reanimacije u Općoj bolnici “Prim.dr. Abdulah Nakaš”, a koji su nedavno dali otkaz u JU Klinički centar Univerziteta u Sarajevu.

"Naloženo je Zavodu zdravstvenog osiguranja KS da se, po saglasnosti Ministarstva zdravstva KS od 12.05.2021. godine za prelazak kadra, odnosno zasnivanje radnog odnosa bez provedenog postupka javnog oglašavanja, umanje sredstva JU Klinički centar na poziciji Finansijskog plana ZZO-a za iznos bruto plaća i naknada 13 ljekara specijalista anestezije i reanimacije, a uvećaju naknade za pružanje zdravstvene zaštite na pozicijama zdravstvenih ustanova u kojima će se izvršiti zasnivanje radnog odnosa navedenih radnika, a prema parametrima obračuna naknada za zdravstvene ustanove.

Prelazak, odnosno zasnivanje radnog odnosa navedenog zdravstvenog kadra bez provedenog postupka javnog oglašavanja omogućen je Uredbom o postupku prijema u radni odnos u zavodima, agencijama, direkcijama i upravnim organizacijama, pravnim licima s javnim ovlaštenjima na teritoriji kantona, grada ili općine, te u privrednim  društvima u kojima kanton, grad ili općina učestvuje sa više od 50 posto ukupnog kapitala Vlade KS", navedeno je u zaključku Vlade.

Ovaj postupak Vlade obrazložen je potrebom da se sačuva visokokvalifikovani i neophodni kadar u zdravstvenom sistemu Kantona Sarajevo, a posebno u uvjetima pandemije. Opća bolnica, kao javna zdravstvena ustanova čiji je osnivač Kanton Sarajevo, dostavila je resornom ministarstvu akt u kojem je iskazala potrebu za ovim kadrom.

Ovakva odluka Vlade KS mogla bi biti sporna iz razloga što je Uredba u suprotnosti sa Zakonom o radu FBiH koji propisuje obavezu javnog oglašavanja za prijem u radni odnos bez izuzetaka.

Inače, iako je u današnjem saopćenju Vlade KS naveden stari naziv Uredbe, ona je u Službenim novinama 10. maja objavljena pod nazivom "UREDBA O POSTUPKU PRIJEMA U RADNI ODNOS U JAVNOM SEKTORU NA TERITORIJI KANTONA SARAJEVO". 

Uredba u članu 5. propisuje izuzetke i to:

"Radnik koji je zaposlen kod jednog poslodavca čiji je osnivač ili suosnivač Kanton Sarajevo ili u kojem Kanton Sarajevo učestvuje sa više od 50% ukupnog kapitala, može bez provedenog postupka obaveznog javnog oglašavanja zasnovati radni odnos kod drugog poslodavca čiji je osnivač ili suosnivač Kanton Sarajevo ili u kojem Kanton Sarajevo učestvuje sa više od 50% ukupnog kapitala pod sljedećim uvjetima: da postoji pisana saglasnost poslodavca kod kojeg radnik zasniva radni odnos, da postoji pisana saglasnost radnika i da postoji pisana saglasnost ministra u čijem resoru se nalaze oba poslodavca.

Radni odnos se može zasnovati u skladu sa stavom (4) ovog člana, samo na radno mjesto koje podrazumijeva iste minimalne uvjete u pogledu stručne spreme i radnog iskustva, bez izmjene u pogledu trajanja ugovora o radu.

Radni odnos iz stava (4) ovog člana prestaje i zasniva se na način propisan Zakonom o radu ("Službene novine Federacije BiH", broj 26/16 i 89/18)", navodi se. 

Iako Uredba propisuje da radnik iz jedne ustanove može zasnovati radni odnos u drugoj, poznato je da je ovih 13 ljekara dalo otkaze na Kliničkom centru UNSA pa se postavlja pitanje pravne valjanosti ovog prijema 13 ljekara u Opću bolnicu. 

Također je nejasno može li se Uredba primjenjivati i obrnuto, odnosno da li neko iz druge zdravstvene ustanove može zasnovati radni odnos na KCUS-u i da li će generalna direktorica Sebija Izetbegović potpisati saglasnost. 

#BiH