Iako se tek očekuju konkretni razgovori oko SDP-ove inicijative za stvaranje trećeg bloka u RS-u stigli su napadi i to iz medija bliskih SDA. Građanima se preko tih medija servira teza da Vojin Mijatović, potpredsjednik SDP-a na ovaj način želi da pomogne Miloradu Dodiku da zadrži poluge vlasti.
- Ako to kažu novinari koji su konektovani na ono što direktor OSA želi plasirati u javnost onda je to tako, Ne može biti drugačije. Naravno da je ovo ironija, jer sada je jasno da određene političke garniture i pojedinci žele očuvati vlastitu poziciju Dodikove produžene ruke, za Patriju je rekao Mijatović.
Za predsjednika Platforme za progres Mirsada Hadžikadića, cifre koje su plasirane u javnost i kojima se pokazuje da je SDP-ova inicijativa osuđena na propast smatra zanimljivim, ali kaže od projekta se ne smije odustati.
- Tek trebamo da vidimo koliko i kako će se slagati Vojin Mijatović i Jusuf Arifagić, ali ta priča može imati jednu novu perspektivu. Gospodin Arifagić može probuditi dio bošnjačkog glasačkog tijela, posebno iz dijaspore, a olako i preteško je kvalifikovati Vojina Mijatovića kao čovjeka koji računa na bošnjačke glasove, smatra Hadžikadić.
Glas protiv ove ideje podigao je i Sevlid Hurtić, predsjednik koalicije Doboj u srcu koja je u ovom gradu ostvarila (ne)očekivan rezultat. Hurtić je ljut jer nije pozvan na sutrašnji sastanak i sve vidi kao pokušaj SDP-a da se nakon gubitka povjerenja u RS-u rehabilituje. Za Hurtića je problem jer nije kontaktiran, a kaže njegov pokret je u Doboju osvojio više glasova nego sve političke opcije koje SDP poziva na sastanak.
Ono što ne pišu mediji koji bi u startu da osujete namjere SDP-a je činjenica da su uglavnom svi oni koji su se borili za bošnjačke glasove u RS – u to radili kako bi došli u poziciju da budu poželjan partner SNSD-u. Mnogi od njih su zahvaljujući izbornoj mašineriji SNSD-a dobijali glasove i SNSD-u omogućavali da formira većinu u lokalnim parlamentima. Zbog svojih interesa Hurtić je napustio i SDA i čini se kako njemu ne odgovora da se okrupnjava politička scena u RS. Rezultat takve politike se ne mjeri osvojenim glasovima, već brojem povratnika koji su odustali od života u RS-u. Što je bilo više stranaka koje se bore za njihova prava njih je sve manje.
Politički analitičari smatraju da je svaki pokušaj stvaranja multietničke građanske opcije u RS-u poželjan, ali su skeptični posebno ako će u tome učestvovati neke od etnonacionalističkih stranaka.
- Etnonacionalna matrica u RS je izrazito jaka i gotovo zacementirana da ju je veoma teško probiti.Mislim da je klicu multietničnosti začeo pokret Pravda za Davida pa se, čini mi se, vise vjeruje građanima nego pol.partijama kad je riječ o širenju ovih vrijednosti. SDA je na potpuno suprotnoj strani u vrijednosnom smislu i rekla bih da je SDP bolje ići u realizaciju mimo SDA., smatra Tanja Topić.
Ona smatra da opozicija mora sarađivati ako se želi promijeniti vlast u RS – u, a Mijatovićeva ideja je da treći blok bude korektivni faktor između dva bloka u RS-u između kojih u ideološkom smislu trenutno ne postoji skoro nikakva razlika. Prema mišljenju profesora Miodraga Živanovića pokazala je to podrška iz Banjaluke Izraelu.
- Ako prvi čovjek ovog grada podržava Izrael teško je objasniti da on ne podržava fašizam. Ne može se reći da su Jevreji fašisti, ali Izrael jeste fašistička država. Sada će nam trebati sto godina da dokažemo kako Banjaluka nije grad u kojem se baštini fašizam, smatra Živanović.
U banjalučkom SDP –u Miodrag Živanović je kaže vidio mlade, ambiciozne ljude, ali da bi oni uspjeli nametnuti svoj narativ mora se promijeniti ustav i izborni zakon koji utemeljuju fragmentiranost društva u BiH. Pokazali su to kaže izbori u Mostaru koje smo svi dugo čekali.
- Umjesto Mostaraca opet su glasali Bošnjaci i Hrvati, kaže Živanović.
Pred SDP - ovom inicijativom je puno izazova, a već sada je jasno da je puno i protivnika. I da budemo jasni nije problem samo u Banjaluci. U FBiH su još uvijek jake snage koje samo retorički podržavaju multietničnost. SDA se nije izjasnila protiv ove ideje, ali zato su angažovali eksterne saradnike da ruše ovu ideju. Ono što ipak raduje jesu i rezultati izbora u Hrvatskoj koji su pokazali da građani žele promjene i da vjerovatno dolazi vrijeme za nove političke subjekte. SDP je pokazao da se može i sa pričom o BiH dobiti dio srpskih glasova u RS-u i licemjerno je minimizirati ih i upoređivati sa brojem bošnjačkih glasova.