SARAJEVO, (Patria) – U Sudu BiH danas je održan nastavak suđenja u predmetu 'Respiratori', a Tužilaštvo je nastavilo sa izvođenjem materijalnih dokaza.
Tužilac Mirza Hukeljić predočio je kao dokaze poziv na vanrednu sjednicu Federalnog štaba civilne zaštite (FŠCZ) koji je upućen 1. aprila 2020. godine sa e-maila sekretara Štaba Enesa Memića u okviru kojeg je bio nacrt odluke o nabavci materijala i opreme u iznosu do pet miliona KM iz sredstava posebne naknade.
Putem e-maila su se članovi FŠCZ izjašnjavali da prihvataju odluku, a potom je tužilac predočio da je Memić uputio mail kojim je u toku vanredne sjednice dostavio odluku u kojoj je promijenjen taj iznos na sedam miliona KM, s čim su se članovi FŠCZ složili.
Kao dokaz je uložena i odluka Vlade FBiH donesena dan kasnije, 2. aprila, kojom Vlada daje prethodnu saglasnost na odluku FŠCZ o izdvajanju sedam miliona KM.
Tužilac Hukeljić je istakao da u slučaju donošenja odluke o nabavci u iznosu od prvo pet miliona KM, a potom sedam miliona KM nisu specificirani ni sredstva ni oprema koji se nabavljaju, za razliku od ranijih odluka.
„Tužilaštvo tvrdi da su se na taj način osigurala sredstva koja će kasnije biti, preko Federalne uprave civilne zaštite, doznačena prethodno odabranoj firmi Srebrena malina. Na ovaj način je FŠCZ donio odluku sa ciljem nabavke materijala i opreme koji su predmet optužnice“, kazao je Hukeljić.
Predsjedavajuća sudskog vijeća Džemila Begović i danas je upozorovala tužioca da ne daje ocjenu dokaza i izvodi zaključke što je posao Suda.
Drugi dio dokaza izvodio je tužilac Džermin Pašić kojeg je Begović također opomenula.
Tužilaštvo BiH je kao dokaze uložilo i odluku Vlade od 2. aprila o odobravanju oko 4,9 miliona KM iz tekuće rezerve za nabavku sredstava i opreme, kao i zapisnik sa hitne telefonske sjednice Vlade održane isti dan kada je Vlada jednoglasno odobrila izdvajanje sredstava.
Tužilac je kazao da je odluka donesena bez specifikacije.
Vlada FBiH je 9. aprila usvojila zaključak kojim se prima na znanje informacija FŠCZ o aktivnostima koje je Štab poduzimao do 3. aprila, a u okviru kojih su četiri odluke o nabavci sredstava.
U okviru te informacije Federalnog štaba civilne zaštite bila je i rečenica da je 3. aprila sklopljen ugovor o kupovini 100 respiratora.
Na ovaj dio izlaganja tužitelja Mirze Hukeljića prigovor je uputila advokatica Senka Nožica, braniteljica Jelke Milićević, ministrice finansije u Vladi Federacije BiH. Nožica je osporila autentičnost tog dokumenta, kazavši da u informaciji koju je Milićević dobila 6. aprila nema te rečenice. Tužitelj Hukeljić je kazao da njemu nije poznato da postoje ta dva dokumenta, te da je Tužilaštvo informaciju, čije je danas dijelove čitalo, dobilo službenim putem od Vlade FBiH.
Nožica je kazala da će predočiti dokaze o istinitosti njenih tvrdnji.
Nožica je ocijenila i da je Tužilaštvu BiH kojim slučajem ranije bio poznat podatak da njena branjenica nije dobila dokument u kojem se spominje ugovor o nabavci respiratora, da ona danas ne bi bila optužena u ovom predmetu. Također, Nožica je u svom prigovoru ukazala na to da ne misli da iza duplog dokumenta stoji premijer Fadil Novalić, nego da “mu je neko dao ovu informaciju”. Inače, predmetna informacija je u FUCZ-u sačinjena 3. aprila, potom je dostavljena Vladi FBiH koja ju je razmatrala 9. aprila.
Tužilaštvo BiH je podsjetio da je 2. aprila Hodžić dostavio Solaku ponudu za respiratore HCVE003, a da ga je 3. aprila nazvao na mobitel i razgovor je trajao 33 sekunde.
„Tog dana je potpisan ugovor o kupoprodaji 100 komada respiratora između Federalne uprave civilne zaštite i Srebrene maline“, kazao je Hukeljić koji je proložio taj ugovor o kupovini respiratora HCVE003 za cijenu od 10.530.000 KM.
Nastavak suđenja zakazan je za 4. juni.