Članak

SDP BiH nudi plan racionalizacije FBiH naročito zdravstvenog sistema

Prema njegovim riječima niko ne može da upratiti kako se troše pare u 11 zavoda zdravstvenog osiguranja.

SARAJEVO, (Patria) - Socijaldemokratska partija (SDP) BiH na današnjoj konferenciji za medije predstavila je svoje viđenje racionalizacije Federacije BiH, a što se najviše odnosi na smanjenje broja funkcionera i unapređenje zdravstvenog sistema. Kako su to najavili predsjednik SDP BiH Nermin Nikšić i potpredsjednik Jasmin Imamović ovaj plan ponudit će svim strankama u Parlamentu FBiH jer za sve promjene je potrebna dvotrećinska većina. 

"SDP ne želi biti samo partija koja će kritikovati. Nastojimo ponuditi rješenje. Već duži niz godina Jasmin Imamović sa svojim timom radi analize i napravili su ogroman posao, a pokušavaju da riješe pitanje nacionalnog uređenja FBiH. Naša je želja da se borimo za što kvalitetniji život i ravnopravnost svih građana u FBiH. Da svi građani i narodi imaju jednaka prava. Samim tim sam naznačio da je u pitanju racionalizacija FBiH. Prvi korak je zdravstveni sistem za kojeg smo u periodu iza nas vidjeli da taj sistem zbog ovakvog neracionalnog uređenja teško funkcioniše i ne daje rezultate“, kazao je Nikšić.

Nikšić je kazao da će o ovom planu biti razgovora sa partijama koje čine Federalnu vladu u ovom trenutku, ali i sa svojim partnerskim političkim partijama s kojima čine vlast u USK, TK i KS.

Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović ovom prilikom kazao je FBiH ima oko 140 ministara, te 11 premijera, 300 plaćenih poslanika.

"FBiH ima 35 vanbudžetskih fondova, agencijam,a odborima čitava je armija plaćenih članova i predsjednika i zato je potrebna racionalizacija. Po tome smo prvaci svijeta u odnosu na broj stanovnika. Neefikasnost, korupcija, preveliki je broj funkcionira koji mogu zaustaviti ili pokrenuti stvari. Ta armija važnih funkcionera u izvršoj vlasti preko 600 funkcionera, skoro 2.000 ljudi je u pitanju, a niko ne zna nabrojati ministre ili premijere po kantonima osim njih nekoliko. Mnogi su zaštićeni anonimnošću i to treba spriječiti", istakao je Imamović.

Dodao je da strategija predviđa smanjenje i prilagođavanje čime bi se smanjila i korupcija.

"Ovaj sistem stvara i pravnu nesigurnost. Imamo 11 ustava i 11 pravnih sistema. To zbunjuje i strane investitore. Samo 8 posto iz budžeta dobiju gradovi, a u Evropi je to do 35 posto. Stvara se nepomičnost i vodi u stvaranje štete. Neravnopravnost građana i naroda je prisutna, a najbolji primjer te neravnopravnosti je zdravstveni sistem. Građani za uplaćeni novac ne mogu dobiti zdravstvenu zaštitu, a mogu je koristiti samo u okviru kantona i time su prava građana ograničena. Brojni građani u okviru svog kantona nemaju sve uvjete za liječenje, ali se ne mogu liječiti u drugim kantonima", poručio je Imamović.

Prema njegovim riječima niko ne može da upratiti kako se troše pare u 11 zavoda zdravstvenog osiguranja.

"Zdravstveni radnici nisu isto plaćeni za isti rad, esencijalne liste nisu iste od kantona do kantona. U nekom kantonu lijek dobijete na recept, u nekom kupite. Dugovi su ogromni i prijete kolapsu zdravstvenog sistema u pojedinim kantonima. Ovdje nije cilj da se smanji količina novca po kantonu, već je cilj da svi imaju kao u Sarajevu ili u Tuzli. Obaveza je nacionalna ravnopravnost. Smatramo da se na ovakav način mogu pokrenuti reforme. Mi smatramo da se može napraviti zaokret, jer ćemo svim strankama u Parlamentu FBiH ponuditi naše rješenje. Može se zadovoljiti svaka nacija i građani i narodi. Kantoni mogu dobiti status županija kao u Hrvatskoj ili da se vrši preraspdjela određenih nadležnosti i novca na način kako se to ispregovara. Dio nadležnosti je moguće prenijeti na nivo Federacije, a dio na gradove i općine. Treba smanjiti broj fondova sa 35 na 5. Da se smanji broj ministara u kantonima, ali poveća na nivou Federacije, a s predstavnicima svih 10 kantona", poručio je Imamović.

#BiH