Članak

NATO članice kritizirale Rusiju i Kinu zbog naoružavanja, Zapadni Balkan od strateške važnosti

Kada je riječ o Rusiji, saveznici navode da su prekinuli saradnju sa Rusijom, ali da ostaju otvoreni za dijalog i da ne traže konfrontaciju.

(Patria) - Šefovi država i vlada 30 saveznika u NATO-u usvojili su danas Deklaraciju kojom potvrđuju jedinstvo, solidarnost i koheziju ali i novo poglavlje u transatlantskim odnosima, u trenutku kada je sigurnosno okruženje s kojim se suočavamo sve složenije.

“NATO ostaje temelj naše kolektivne odbrane i ključni forum za sigurnosne konsultacije i odluke među saveznicima. NATO je odbrambeni savez i nastavit će težiti miru, sigurnosti i stabilnosti na cijelom euroatlantskom području. I dalje smo čvrsto predani NATO-ovom osnivačkom ugovoru iz Washingtona, uključujući da će se napad na jednog saveznika smatrati napadom na sve nas, kako je utvrđeno u članu 5.”, navodi se.

Dio deklaracije odnosi se i na regiju Zapadnog Balkana za koju se navodi da je od strateške važnosti za NATO, što naglašava duga istorija saradnje i operacija.

“NATO ostaje snažno posvećen sigurnosti i stabilnosti Zapadnog Balkana i podršci euroatlantskim težnjama zemalja u regionu. Intenzivirat ćemo naše napore u regiji i poboljšati naš politički dijalog i praktičnu saradnju kako bismo podržali reformske napore, promovirali regionalni mir i sigurnost i suprotstavili se zloćudnom utjecaju vanjskih aktera. Demokratske vrijednosti, vladavina zakona, domaće reforme i dobrosusjedski odnosi vitalni su za regionalnu suradnju i euroatlantske integracije i u tom pogledu očekujemo kontinuirani napredak. Cijenimo partnerstvo NATO-a i Srbije. Jačanje odnosa NATO-a i Srbije bilo bi od koristi za Alijansu, Srbiju i čitav region. Podržavamo dijalog koji podržava EU i druge napore usmjerene na normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine i pozivamo strane da iskoriste trenutak i u dobroj vjeri se uključe u postizanje trajnog političkog rješenja”, navodi se.

Posebna pažnja u deklaraciji posvećena je Kini i Rusiji.

“Ruske agresivne akcije predstavljaju prijetnju euroatlantskoj sigurnosti; terorizam u svim oblicima i manifestacijama ostaje trajna prijetnja svima nama. Državni i nedržavni akteri osporavaju međunarodni poredak zasnovan na pravilima i nastoje potkopati demokratiju širom svijeta. Nestabilnost izvan naših granica takođe doprinosi ilegalnim migracijama i trgovini ljudima. Rastući utjecaj Kine i međunarodne politike mogu predstavljati izazove kojima se zajedno moramo pozabaviti kao savez”, navodi se.

Posebno se to odnosi na cyber, hibridne i druge prijetnje, upotrebu sofisticiranih tehnologija kao i oružje za masovno uništenje što podriva kolektivnu sigurnost.

“Kina brzo širi svoj nuklearni arsenal, vojno sarađuje s Rusijom, uključujući učešće u ruskim vježbama u euroatlantskom području. I dalje smo zabrinuti zbog čestog nedostatka transparentnosti i upotrebe dezinformacija u Kini. Pozivamo Kinu da održi svoje međunarodne obveze i da se ponaša odgovorno u međunarodnom sistemu, uključujući svemir, cyber i pomorska područja, u skladu sa svojom ulogom velike sile. NATO održava konstruktivan dijalog s Kinom tamo gdje je to moguće. Na osnovu naših interesa, pozdravljamo mogućnosti za suradnju s Kinom na područjima značajnim za Savez i na zajedničkim izazovima poput klimatskih promjena. Razmjena informacija vrijedi za odgovarajuće politike i aktivnosti kako bi se povećala svijest i razgovaralo o potencijalnim nesuglasicama. Saveznici potiču Kinu da se uključi u dijalog, izgradnju povjerenja i mjere transparentnosti u pogledu svojih nuklearnih sposobnosti i doktrine. Uzajamna transparentnost i razumijevanje koristili bi i NATO-u i Kini.

Kada je riječ o Rusiji, saveznici navode da su prekinuli saradnju sa Rusijom, ali da ostaju otvoreni za dijalog i da ne traže konfrontaciju.

“Pozivamo Rusiju da ukine proglašenje Češke i Sjedinjenih Država kao „neprijateljske zemlje“ i da se suzdrži od preduzimanja bilo kakvih drugih koraka koji nisu u skladu s Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima.

Zemlje saveznice ponobile su svoju podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, Gruzije i Republike Moldavije unutar njihovih međunarodno priznatih granica.

“U skladu sa svojim međunarodnim obvezama, pozivamo Rusiju da povuče snage koje je stacionirala u sve tri zemlje bez njihovog pristanka. Najoštrije osuđujemo i nećemo priznati rusku ilegalnu i nelegitimnu aneksiju Krima i osuđujemo njegovu privremenu okupaciju”.

#Svijet