Članak

ŠEFIK URUČIO Prcić optužuje Đonlagića, on tvrdi 'potpisao sam diplome, ali ih je izdao AU u BiH'

Sporazume o saradnji sa sigurnosnim agencijama, institucijama potpisivao je lično Prcić, a ne rektor Đonlagić ili neki bivši rektor.

Piše: Amra Vrabac


Priča oko nezakonitih radnji na Američkom univerzitetu BiH i izdavanja navodne diplome direktoru OSA-e Osmanu Mehmedagiću počela je dobijati na značaju. Iako se već godinama pisalo o ovoj instituciji i njenom osnivaču i vlasniku Denisu Prciću koji je prevarom i nezakonitim radom na području KS ostvarivao zaradu upisujući studente, priča je postala zanimljiva i državnim istražnim organima samo zbog diplome prvog čovjeka OSA-e.

Prciću koji je mozak svih operacija na AU u BiH određen je jednomjesečni pritvor, a tužilac Oleg Čavka sumnjiči ga za više krivičnih djela. Prcićeva odbrana jučer je spomenula da on jeste osnivač i predsjednik AU u BiH ali da nije bio ovlašten za izdavanje i potpisivanje diploma.

Prema Zakonu o visokom obrazovanju TK visokoškolska ustanova izdaje diplomu, a to je u ovom slučaju AU u BiH. Posljednji rektor ovog univerziteta bio je Mirsad Đonlagić koji je u razgovoru za Patriju potvrdio da je on imao važeći ugovor do avgusta 2020. godine te da više nije rektor AU u BiH.

Također je potvrdio da jeste potpisao diplome, ali da su to prije njega učinili dekani fakulteta, te da mu nije poznato šta se dalje dešavalo s tim diplomama. On je napomenuo da je na posljednoj svečanoj promociji diplomanata AU u BiH 2019. godine u sarajevskoj Vijećnici diplome uručivao Šefik Džaferović, član Predsjedništva BiH pa da li to znači da "gospodin Džaferović izdaje te diplome". 

S obzirom da i Tužilaštvo TK vodi istragu o Denisu Prciću i AU u BiH po prijavi nekoliko oštećenih studenata kojima nisu izdate diplome jer nisu htjeli platiti po još 1.500 KM koje je Prcić tražio, kao svjedok je izjavu dao i Đonlagić. 

Đonlagić je potvrdio da se on kao rektor bavio akreditacijom AU u BiH koju je univerzitet i dobio od Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta, a da je sveukupno na AU u BiH bio nekih godinu i po te da nije imao saznanja da se vode neki nezakoniti procesi.

Na pitanje kako je mogao biti rektor s obzirom da je stariji od 70 godina, Đonlagić je pojasnio da je važeći ZVO TK u tom segmentu ostao nedorečen kada je riječ o privatnim univerzitetima, te da se ta odredba u zakonu odnosi na javne univerzitete. Inače, u cijelom zakonu koji ima 154 člana, riječ "privatni" spominje se tek dva puta. Na ovaj način ostavljena je zakonska mogućnost manipulacije, a što je Prcić i iskoristio. Možda je vrijeme za izmjene ovog Zakona upravo kako bi se spriječile sve druge manipulacije. 

Godinama unazad Prcić je gradio mrežu sopstvene zaštite i nezakonitih radnji AU u BiH i svih procesa koje je vodio. 

POVEZANI TEKST DONOSIMO IMENA Brigadiri, oficiri, ministri predavači na AU u BiH!?

Sporazume o saradnji sa sigurnosnim agencijama, institucijama potpisivao je lično Prcić, a ne rektor Đonlagić ili neki bivši rektor.

Prcićev AU u BiH imao je potpisan sporazum i sa SIPA-om u vrijeme kada je direktor bio Perica Stanić, a zamjenik Đuro Knežević koji je još uvijek na toj poziciji.

Upravo je SIPA 2017. godine Tužilaštvu KS predala izvještaj koji tužiocu Saninu Boguniću nije bio dovoljan za pokretanje istrage iako je izvještaj sadržavao brojne nelogičnosti u funkcionisanju AU u BiH, naročito na području KS. Logičnim se nameće da je Prcić uživao određenu zaštitu političkih i pravosudnih struktura.

Ne treba odgovornosti amnestirati ni Ministarstvo za obrazovanje i nauku mladih KS čiji su predstavnici primali Prcića na sastanke, savjetovali ga u vezi akreditacije.

Brojni predavači na AU u BiH iz sigurnosnog, odbrambenog, policijskog sektora među kojima su mnogi i danas na funkcijama bili su savršen paravan za studente. Ko bi pomislio da bi jedan ministar odbrane učestvovao u nelegalnim radnjama, pa čak bio i dekan jednog od fakulteta. Riječ je o Selmi Cikotiću aktuelnom ministru sigurnosti BiH, a koji bi danas najradije da se ne spominje u vezi AU u BiH.

Žalosno je da se krug nezakonitosti, nelegalnog rada u kojem je učestvovalo više od 100 osoba i predavača tokom proteklih 15-ak godina počeo otkrivati zbog navodne diplome direktora OSA-e.

S obzirom da je Tužilaštvo BiH utvrdilo da su falsificirane matične knjige, neki studenti brisani, a drugi dopisivani, dokumenti uništavani, dokazi sakriveni, pitanje je kako utvrditi legalnost izdatih diploma ovog univerziteta.

Prcićev advokat jučer je govorio i o likvidacionom procesu, a država bi trebala učiniti sve i zaštititi one koji su prevareni, a procesuirati one koji su svjesno učestvovali u prevari.

#BiH