(Patria) - Donošenje novog Zakona o visokom obrazovanju u Kantonu Sarajevo, finansiranje Univerziteta u Sarajevu, kao i zapošljavanje na njegovim organizacionim jedinicama opet su u fokusu javnosti.
Komentari koji dolaze iz akademske zajednice uglavnom su takvi da se smatra kako Zakon i nije loš za prirodne i tehničke nauke, ali da je za humanističke nauke destruktivan.
Zamjerke se pretežno odnose na zakonom predviđene uvjete za napredovanje akademskog kadra i studenata.
Tako je nedavno Nermin Nikšić, lider SDP-a govoreći o novom zakonu o visokom obrazovanju u KS kazao da je upoznat s negodovanjima predstavnika akademske zajednice.
- Moramo da razgovaramo, ako ima toliko nezadovoljnih onda nešto nije uredu sa zakonom - kazao je Nikšić.
Kao što je najavila resorna ministrica Melika Husić-Mehmedović, javna rasprava o ovom kapitalnom zakonu će biti organizovana na način drugačiji nego do sada, odnosno u okviru pet debata, kako bi se saslušale različite ciljne skupine, te njihova mišljenja i prijedlozi.
Segmedina Srna Bajramović, zastupnica SDP-a u Skupštini Kantona Sarajevo za Patriju kaže da što se tiče SDP i nje lično, ponašat će se odgovorno kao partneri akademske zajednice i studenata vjerujući kako im je zajednički interes s Vladom pronaći i implementirati najbolja moguća i konsenzualno usvojena legislativna rješenja.
„Što se tiče nacrta zakona, mislim da je izuzetno važno spustiti tenzije, jer se radi o redovnoj proceduri gdje nas očekuje period javnih rasprava kako bi svi imali priliku predstaviti primjedbe.
Tačno je da se radi o kapitalnom zakonu i reformi osjetljivoj za jedno društvo, međutim i ta činjenica zahtijeva od svih nas visok stepen odgovornosti, kulturu dijaloga i usvajanje najboljih rješenja za nasu djecu.
Vlada je sa svoje strane imenovanjem radne grupe od predstavnika akademske zajednice pokazala kako želi transparentan i stručan proces, sto je ministrica sa svoje strane nastavila potpuno otvorenom najavom dijaloga kroz pet javnih debata o tekstu nacrta zakona“, kaže Srna Bajramović.
Ističe da je izuzetno važno da zakonom osiguramo najveći mogući nivo javnog finasiranja za visoko obrazovanje uz korištenje drugih odgovarajućih izvora, kao investiciju u budućnost kroz jednake mogućnosti i obrazovanje dostupno svima.
„Jasno je da legislativnim okvirom moramo kreirati ambijent u obrazovanju kreativnih, inovativnih, odgovornih svršenih studenata koji kritički razmišljaju i koji su nam neophodni za ekonomski rast i održiv razvoj našeg društva.
Prioritet nam svakako treba biti uvođenje sistema osiguranja kvaliteta koji doprinose izgradnji povjerenja i praksi da se naše visokoškolske kvalifikacije konačno međunarodno priznaju“, dodala je.