Članak

Rasprava o budžetu: Planirano ozbiljno povećanje administracije na državnom nivou!

Inače državne institucije funkcioniraju na osnovu Odluke o privremenom finansiranju za treći kvartal ove godine koja je donesena jer ovogodišnji budžet još nije usvojen

(Patria) - U Sarajevu traje sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u čiji dnevni red je uvršten i Prijedlog zakona o budžetu institucija i međunarodnih obaveza BiH za ovu godinu.

Vijeće ministara BiH je krajem marta utvrdilo Nacrt zakona o budžetu u iznosu od 1,87 milijardi KM što je za oko tri posto više u odnosu na prethodnu godinu. Za servisiranje vanjskog duga BiH budžetom je predviđeno gotovo 844 miliona KM, ili pet posto više nego 2020. godine.

Budžetom je predviđeno 21,7 miliona KM za borbu protiv pandemije, a Vijeće ministara BiH posebnim će odlukama propisati korisnike, namjenu, iznos i način korištenja ovih sredstava.

Inače državne institucije funkcioniraju na osnovu Odluke o privremenom finansiranju za treći kvartal ove godine koja je donesena jer ovogodišnji budžet još nije usvojen, a kojeg sada trebaju potvrditi oba doma Parlamentarne skupštine BiH da bi stupio na snagu.

Tokom rasprave istaknuto je mnogo zamjerki kao što su planirana sredstva za nabavku vozila u različitim institucijama BiH.

„U budžetu nema ni sredstava za sanaciju ekonomskih šteta prouzrokovanih koronavirusom, nego su naznačena 17 miliona za borbu protiv kovida, bojim se da će ova sredstva biti utrošena tek na kraju godine. Bojim se da se neće potrošiti do kraja godine. Klub PDP-SDS neće podržati budžet, moglo se više štedjeti“, kazala je Mira Pekić.

Snježana Novaković Bursać (SNSD) smatra da predloženi budžet održava realnost.

„Mala stvar mi je privukla pažnju u vezi jedne stavke, tiče se Direkcije za civilno zrakoplovstvo gdje je iznos smanjen. Ovo je institucija koja se kontinuirano suočava sa odlaskom stručnih kadrova, i to baš zbog iznosa plata. Možemo doći u situaciju da budemo zemlja koja neće imati civilno zrakoplovstvo, ako Ministarstvo finansija može da se nekim preraspodjelama vrate sredstva ili da se nađe adekvatno rješenje za njihov rad koji zavisi od finansiranja“, kazala je Novaković-Bursać.

Mirjana Marinković-Lepić (Naša stranka) istakla je da ovaj budžet pokazuje stari trend – nedomaćinsko trošenje.

„Voljela bih da imamo strukturu novih zapošljavanja. Već godinama Ured za razmatranje žalbi vapi za zaposlenicima a ne može to ostvariti, pa imamo nesrazmjer u broju zaposlnih i rješavanju određenih žalbi. Ovdje se moglo više voditi računa o rashodima. Čini mi se da smo čekali da prođe najžešći jek pandemije pa da se razmašemo. Također Naša stranka i NB neće podržati budžet, pokušat ćemo riješiti nešto preko amandmana, ali bahat odnos prema budžetskim novcima se nastavio“, kazala je Marinković-Lepić.

Dodala je da se i prošle godine uvjerila da državne institucije nisu imale senzibiliteta u toku pandemije.

Dragan Mektić (SDS) komentirajući predloženi budžet kazao je da prema njemu u ovoj državi teku med i mlijeko.

„Ni na jedan se problem nije konkretno fokusiralo posebno na ekonomsku krizu. Ni ovaj budžet ne pokušava ni na koji način da utiče na ekonomsku krizu i srozanost na kojoj se nalazimo, ne pokušava da riješi probleme čak ni ove zdravstvene“, kazao je Mektić, dodajući da se budžet pravi da odgovara 'nama ovdje, a apsolutno se ne tiče građana'.

"Samim tim govori činjenica da se sada donosi budžet, nakon treće odluke o privremenom finansiranju i možda nema ni svrhe govoriti o ovom budžetu i koliko je potreban, osim da se realizuju dodatna zapošljavanja u institucijama BiH", dodao je Mektić, precizirajući da vidi da se planira ozbiljno povećanje administracije na državnom nivou.

#BiH