Članak

MCP BiH podijelio sve vakcine, entitetski zavodi u skladištima imaju 330.000 doza

Posljednje vakcine su stigle 7. jula, a riječ je o 9.360 doza Pfizer/BioNTecha iz programa EU4HELTH. Riječ je o desetoj alokaciji.  

SARAJEVO, (Patria) - Ministarstvo civilnih poslova BiH sva pristigla cjepiva proslijedilo je nadležnim zdravstvenim vlastima entiteta Federacije BiH i Republike Srpske i Brčko distrikta, potvrdili su u svom odgovoru za Patriju.

Posljednje vakcine su stigle 7. jula, a riječ je o 9.360 doza Pfizer/BioNTecha iz programa EU4HELTH. Riječ je o desetoj alokaciji.  

“Sva cjepiva, ne samo proizvođača BioNTech/Pfizer,  proslijeđena su nadležnim zdravstvenim vlastima entiteta i Brčko distrikta prema kriterijima raspodjele koji su ranije utvrđeni i više puta objavljeni. Planove cijepljenja su izradile nadležne vlasti entiteta i Brčko distrikta. Nadležne zdravstvene vlasti zadužene su i za provođenje cijepljenja. Ministarstvo svoj dio posla u nabavi i ditribuciji obavlja kvalitetno i redovno, a u dalje procese samog cijepljenja niti ima uvida, niti ih želi komentirati”, naveli su iz MCP BiH.

I dok MCP BiH u skladištu koje koristi nema vakcina, u skladištima koja koriste entitetski zavodi više je od 330.000. Kako je za N1 potvrđeno dvije trećine se odnose na RS, dok je oko 120 hiljada vakcina smješteno u mostarskom skladištu Federalnog zavoda za javno zdravstvo. Od toga je i 200.000 Sinopharm vakcina koje je donirala Mađarska.

U BiH je za proteklih četiri mjeseca stiglo 939.330 vakcina, ali broj vakcinisanih je daleko manji, a onih koji su i revakcinisani još manji.

“U ZZJZ FBiH u Mostaru nalaze se preostale količine cjepiva koje se čuvaju za docjepljivanje (oko 15.000 doza Sinovac cjepiva) kao i cjepiva koja su stigla u srijedu. U pitanju je 100.000 doza cjepiva Sinopharm koje je donirala Mađarska i 4.680 doza cjepiva Pfizer-BioNTech iz programa EU4Health”, kazali su iz Federalnog zavoda za javno zdravstvo.

Jedan od problema je i što zdravstvene ustanove koje vrše imunizaciju nemaju kapacitete povuči veće koločine vakcina jer ih nemaju gdje skladištiti pa se onda šalju manje količine. Te probleme najviše ispaštaju građani koji ne mogu dobiti drugu dozu na vrijeme kao što je slučaj u Sarajevu. Dakle, vakcina ima, ali kapaciteta i organizacije nema.

BiH je još uvijek bez zvanične statistike o broju vakcinisanih građana. Ne postoje ni približni podaci koliko je bh. državljana iskoristilo mogućnost vakcinacije u Srbiji iako je riječ o desetinama hiljada.

S druge strane Hrvatska će omogućiti vakcinaciju bh. državljana koji su i državljani Hrvatske.

Najave o novom delta soju koronavirusa koji je već sekvenciran u BiH na više uzoraka izgleda da nisu alarm za bh. vlasti, a građani će, kako je krenulo, biti prepušteni sami sebi.

#BiH