SARAJEVO, (Patria) - Tačno je da Milorad Dodik nije učestvovao na sastanku u Predsjedništvu BiH, meni je lično žao. Meni je lično žao. Nije važno da li s nekim zvaničnikom BiH ili članom Predsjedništva dijelim iste političke stavove ili poglede na prošlošt, sadašnjost ili budućnost. S moje strane posotji spremnost da razgovaram sa svim bez restrikcija. Gospodin Dodik je više nego dobrodošao u Crnu Goru. Ako bude prilike razgovarat ću s njima kao i sa svim drugim ljudima iz poliitčkog establišmenta BiH i drugih država. S moje strane ne postoji negativnost. Poštujem svačije stavove”, kazao je Dritan Abazović, potpredsjednik Vlade Crne Gore.
Na pitanje o utjecaju drugih država na Crnu Goru, među kojima je i Srbija, bAbazović je kazao da je o tome razgovarao sa i Matthewom Palmerom.
"Impakt drugih država u regionu, to niko ne može da zanemari. U globalizovanom svijetu se to dešava. Crna Gora mora da ima posebni senzibilitet prema tome i da na sve načine zaštiti svoje nacionalne interese i siguran sam da to činimo. Jedini način da se tome odupremo je da stvaramo snažne institucije države. Ako je neko mislio da srozanjem crnogorskih institucija, korištenjem države kao privatnog poligona za privatni biznis i da se tako može odgovorit na prijetnje koje su globalnog karaktera onda je to pogrešan način. Pokušaj transformacija i reformisanje institucija, pokušaj rasformiranja jednog sistema gdje je distribucija pravde na niskom nivou, a nepravde na visokom nivou to je izazov naših službi i vlade u cjelini", kazao je Abazović.
On je istakao kako je prihvatio odgovornost da se žrtvuje za boljitak Crne Gore i spreman je da podnese žrtvu.
"Pokušavam da promovišem politiku koja je drugačija i borim se protiv politčkih sturktura koji ne daju Zapadnom Balkanu da izađe iz čeljusti 90-ih. Ja vidim evropsku perspektivu i vidim pomirene ljude. Nikakvo posrbljavanje, nikakva velika Srbija, velika Albanija, velika Crna Gora. Mislim da trebamo biti toliki koliki smo veliki smo sa svojom historijom i pravu veličinu ćemo pokazati kada budemo dio evropske porodice i imali bolji standard", kazao je.
Dodao je kako sa zvaničnim Beogradom treba da resetuju odnose i da ih naprave na najbolji mogući način.
"Činjenica je da imamo najveću trgovinsku razmjenu sa Srbijom, činjenica je da je SPC najdominantnija religijska organizacija u Crnoj Gori, da smo mi najduže bili u zajednici sa Srbijom i ne vidim ništa loše da gradimo odnose na najbolji mogući način. Isto mislim i na druge države i ja navijam za tako nešto. Mislim da će sve više i više građana biti spremno da podrži ovakav koncept. Biram prijateljstvo sa svim zemljama regiona", kazao je.
Govoreći o rezouciji u Srebrenici koju je usvojio crnogorski parlament kazao je da je to bila "naša moralna i građanska dužnost."
"Žao mi je što neki pokušavaju da dignu svoj politički rejting na tome. Ta delaracija nije protiv nikoga usmjerena, čak njen paragraf je jasan da se osuđuju svi zločini bez obzira na nacionalnu i religijsku pripadnost žrtava. Rezolucija je izazvala turbulencije u Crnoj Gori. Sada se možda malo intenziviralo, ali da li će to voditi neki promjenama mislim da neće. Ovo su porođajne muke demokratije. Neće biti lako, to je makadamski put. Mora da se krene, ja mislim da je Crna Gora krenula. Ništa neubičajeno se ne dešava u Crnoj Gori. Veliki broj građana iz BiH je tamo i pitajte ih da li osjećaju da se nešto apokaliptično dešava", kazao je.