(Patria) - Hamdija Fejzić, preživjela žrtva genocida i predsjednik OO za obilježavanje 26. godišnjice genocida u Srebrenici obratio se na komemoraciji u Potočarima.
“Naša rana je još uvijek bolna, kao i proteklih 26 godina. Danas na dan sjećanja na dan genocida opet se okupljamo oko bijelih nišana. Možda bi bilo bolje da šutimo. Svakog 11. jula govore “neka se više ne ponvi”, ali ta fraza blijedi. Jake riječi i srdačni govori ohrabrili su nas da nismo sami, ali onda opet godina tišine. Da li trebamo da citiramo presude sudova, da su Radovan Karadžić i Ratko Mladić osuđeni za genocid. Znam da će te presude ostati svjedok historije. Upravo nam te presude i bijeli nišani ne dopuštaju da stanemo. Za one koji ne žele da čuju i saznaju nema presuda. Zvanične vlasti u RS aktivno rade na reviziji historije, negiranju genocida i slavljenju ratnih zločinaca.
Na svakom koraku gaze po našoj boli. Niko neće doći da nas spasi, niko neće promijeniti sudbinu našeg naroda ako to ne učinimo sami. Obećavali su nam zakon o zabrani negiranja genocida i to nisu uradili. Pružamo ruku dijalogu, stvaranju mira. Ono što nikad nećemo prihvatiti je pregovaranje o istini. U ime žrtava dužni smo stvarati mir. Rat nam mora biti pouka, a mir nam mora dati šansu. Dolazite u Srebrenicu i svim drugim danima, a ne samo 11. jula. Budite uz naše majke koje tri decenije stoje na odbrani zemlje. Sačuvajte istinu za buduće generacije, pamtimo, sjećajmo se i ne zaboravimo 11. juli. Neka naša najveća osveta bude pravda, a najveća poruka opstanak", kazao je Fejzić.
Predsjednik crnogorskog parlamenta Aleksa Bečić obratio se video porukom, napominjući kako Crna Gora 13. jula ne obilježava samo Dan državnosti, već 80 godina od 13-julskog ustanka koji je postao simbol borbe protiv fašizma.
"13. jul, kao naša druga riječ za borbu protiv zla u ljudima, je sjećanje i na sve genocide i zločine počinjene na svim prostorima i u svim vremenima. Zato nakon 26 godina, od ovog, za sve mučnog i tragičnog događaja, želim da vam ovog puta kao predsjednik Skupštine Crne Gore, ali i sin, brat, rođak, komšija i uvijek kao čovjek uputim izraze dubokog saosjećanja u bolu i patnji, koja svima nama mora da bude neizreciva opomena da život u miru ima neprocjenjivu vrijednost", rekao je Bečić.
Napominje da se sa mračnom prošlošću moramo suočiti: "U okviru tog procesa, Crna Gora kroz Rezoluciju o genocidu u Srebrenici najoštrije je osudila genocid u Srebrenici kao i one koji ga negiraju".
"U istom tekstu osudili smo sve zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije", rekao je Bečić.
Zamolio je sve koji ovih dana, kako je rekao, "brane ovaj ili onaj narod od Crne Gore da prestanu sa štetnim manipulacijama, jer takvim postupanjima određenom pojedinci kojem je ustanovljena krivica kao individualna odgovornost grade štit od određene nacije i vjere, te kompromituju toj naciji ili vjeri".