Piše: Ernad Metaj
Nakon saslušanja predstavnika Ureda predsjednika i potpredsjednika FBiH pred parlamentarnom Komisijom za reviziju član ove komisije Adis Arapović je mišljenja da se u praksi provodi „plišani udar na državu“.
- Jasno je da kroz odluke Vlade FBiH i način funkcionisanja ureda predsjednika i potpredsjednika F BiH imamo njegovo suptilno rastakanje na tri dijela, što je prema mom mišljenju predstavlja udar na ustavni poredak. Ako jedna institucija koja ima jedan budžetski broj ima tri nezavisna budžeta i tri izvještaja od kojih dva nemaju pečat otvara se pitanje da li bi po toj matrici mogla početi funkcionisati i sva federalna ministarstva dijeleći budžete na dva, ili više dijelova u koje se jedni drugima ne bi miješali, istakao je za Patriju Arapović.
Sa ovim se slaže potpredsjednik FBiH Milan Dunović, ali odgovornost ne vidi isključivo na instituciji u kojoj je i njegov ured.
- Tačno je da se mi ponašamo kao tri firme što nije moja želja. Predsjednik FBiH Marinko Čavara ne želi jedinstvene javne nabavke, pa onda recimo gorivo svaki ured nabavlja za svoje potrebe. Osim u konsultacijama oko imenovanja za koja smo kao institucija nadležni komunikacija potpredsjednika sa predsjednikom skoro da i ne postoji. Svemu tome kumuje i Parlament FBiH koji od Ministarstva finansija i Vlade F BiH prihvati budžet u kojem je budžet podijeljen na tri dijela, istakao je Dunović.
Da postoji odgovornost Parlamenta, odnosno vladajuće većine saglasan je i Arapović i smatra kako se ubuduće u Parlamentu mora problematizirati način planiranja budžeta Ureda predsjednika o potpredsjednika F BiH. Njima su revizori za prošlu godinu dali mišljenje sa rezervom, a glavna zamjerka je upravo odvojeno knjiženje i trošenje sredstava. Osim toga prema mišljenju revizije sporna je i unutrašnja organizacija i sistematizacija jer nije uređen sistem rukovođenja, ovlaštenja i odgovornosti uposlenika.
Iz izvještaja je evidentno da je novac građana najviše trošio predsjednik F BiH Marinko Čavara, dok je najracionalnije poslovao ured Milana Dunovića. Ova institucija građane je prošle godine koštala 2,3 miliona maraka od čega skoro polovina otpada na predsjednika F BiH. Najviše novca nevladinim organizacijama, darugim nivoima vlasti i pojedincima dijelio je predsjednik F BiH Marinko Čavara koji je na raspolaganju imao 290.000 maraka. Potpredsjednica Melika Mamutbegović na raspolaganju je imala 32.000 maraka. Najskromniji je bio kabinet potpredsjednika Dunovića koji je raspolagao sa 3.500 maraka.
Predsjednik i potpredsjednici se jučer nisu pojavili na saslušanju pred parlamentarnom komisijom za reviziju. Poslali su svoje pomoćnike što je za Adisa Arapovića izraz neodgovornosti. Za Dunovića nije, on smatra da stručne i ovlaštene osobe mogu odgovoriti na sva tehnička pitanja. Ona politička su ipak na Vladi FBiH i parlamentarcima.