Članak

Završetak tunela Hranjen (ni)je uslovljen gradnjom HE Ustikolina

Tačne informacije se tek očekuju.

Piše: Ernad Metaj


Generacijski projekat za Goražde izgradnja tunela Hranjen kojim bi se skratio put do Sarajeva i zaustavio odliv stanovništva ostao je bez novca. Nastavak radova ovisi o spremnosti Vlade FBiH da obezbijedi neplaniranih oko 80 miliona maraka, a opet se aktuelizira i priča da je sve ranije planirano kako bi se građani BPK Goražde „uvjerili“ u potrebu gradnje HE Ustikolina.

-    Tačno je da se ranije u određenim krugovima vodila paralelna priča o gradnji HE Ustikolina što je javnost na vrijeme prozrela. Nije isključeno da se radi o vještačkoj krizi koja ne mora imati veze sa hidrocentralom, već određenim ustupcima i imenovanjima. Ja sam uvjeren da projekat neće biti zaustavljen, a sada je na Vladi BPK Goražde da hrabro istupi kako bi saznali pravu istinu, ali i osigurali dalju podršku projektu od kojeg slobodno mogu reći ovisi budućnost ovog dijela F BiH, za Patriju je izjavio Nijaz Musić, delegat u Domu naroda Parlamenta F BiH.

Nije tajna da bi općina Ustikolina koja je trenutno finansijski neodrživa bez grantova s viših nivoa vlasti izgradnjom hidroelektrane finansijski profitirala. Od naknade za potopljeno zemljište budžet bi postao likvidan, a mnogi u tome vide i razloge promjene negativnog stava općinskog vijeća o provođenju istražnih radova.

-    Dogovoreno je da se aktivnosti oko hidrocentrale kao najbolji projekat u FBiH idu intenzivno narednog ljeta, a da Elektroprivreda podupire projekat komunikacijske povezanosti Sarajeva i Goražda, na sjednici Parlamenta FBiH još 2019  godine istakao je federalni premijer Fadil Novalić.

Tada je parlamentarcu Senadu Čelji iz Goražda zaparalo uši da je izgradnja HE Ustikolina gotova stvar. Tada je Čeljo upozorio Novalića da su to uskostranački dogovori i da prava i jedina adresa treba biti Skupština BPK Goražde.

-    Tačno je da smo tada raspravljali, jer i dalje je na snazi Prostorni plan BPK Goražde u kojem je ostavljeno da je vodotok rijeke Drine od Ustikoline do Mravinjca područje posebne namjene za koje se naknadno treba definisati hoće li biti za turizam, ili hidroenergetske potencijale.Bez obzira što se bi moglo tako izgledati ja želim vjerovati da se nastavak gradnje tunela neće uslovljavati i da je probijanje troškova uzrokovano isključivo porastom cijena građevinskog materijala, a posebno željeza, rekao nam je Čeljo.

Poslanik u Skupštini BPK Goražde Rasim Mujagić ne dijeli to uvjerenje i vjeruje da „torbari“ već završavaju posao na Drini.

-    Ja sam i dalje na fonu zaštite rijeka, pa i Drine i u tom pravcu djelujem. Ono što primjetim je da je sve manje glasova koji su nekada bili bučni u protivljenju gradnji HE Ustikolina, istakao je Mujagić.

Goraždanski zastupnici i delegati u parlamentu F BiH očekuju da uskoro dobiju tačne informacije o status radova na tunelu Hranjen. Izvori Patrije kažu da će Autoceste FBiH vrlo brzo pripremiti informaciju. Naši sagovornici nemaju dileme da se radovi trebaju nastaviti bez obzira šta će biti sa HE Ustikolina. O tome ipak zadnju riječ treba da daju građani BPK Goražde.
 

#BiH