Članak

Dvodnevna sjednica Radne grupe za izmjenu Izbornog zakona

Predsjednik CIK-a Željko Bakalar kazao je da Interresorna radna grupa može do rješenja bez CIK-a, ali sumnja da može do valjanih rješenja.

SARAJEVO, (Patria) - U četvrtak i petak bit će održana dvodnevna sjednica Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakona BiH.

Iako članovi Centralne izborne komisije ne učestvuju aktivno u radu Radne grupe, CIK je pripremio svoju inicijativu za izmjene Izbornog zakona, a nakon što odbiju primjedbe i sugestije pripremit će finalni prijedlog koji mogu u formi inicijative poslati u parlamentarnu proceduru. 

Predsjednik CIK-a Željko Bakalar kazao je da Interresorna radna grupa može do rješenja bez CIK-a, ali sumnja da može do valjanih rješenja.

“Oni nisu u kapacitetu da dođu do valjanih rješenja bez stručnog mišljenja članova CIK-a”, kazao je Bakalar za N1. 

Govoreći o asimetričnom izboru članova Predsjedništva BiH, što je jedan od prijedloga, Bakalar je kazao da CIK nema stav po tom pitanju.

“Osobno, postoja asimetrična rješenja na različitim nivoima, ali ne unutar jedne institucije – krovne institucije izvršne vlasti. Ne znam koliko je to realno i pravno utemeljeno”, kazao je Bakalar.

Iako iz HDZ BiH najavljuju da neće biti održani izbori ukoliko se do kraja godine ne izmijeni Izborni zakon i Ustav BiH, predsjedavajuće Radne grupe Alma Čolo (SDA) smatra da bi se izbori svakako trebali održati.   

HDZ i dalje insistira da se mimo Interresorne radne grupe nastave stranački razgovori sa SDA i SNSD-om.

"Vjerovatno smatraju da njihovi zahtjevi ne bi dobili podršku u Radnoj grupi koja uključuje i članove Predstavničkog doma iz opozicije, tako da pokušavaju doći do dogovora na međustranačkim pregovorima stranaka koje su formirale vlast na državnom nivou. Predsjednik SDA je izrazio stav da SDA neće više učestvovati na pregovorima u koje su uključene samo dvije političke partije, HDZ i SDA, jer ti pregovori nisu dali rezultate u posljednjih 12 mjeseci, a i kada bi se postigao neki dogovor, to ne bi bilo dovoljno za usvajanje u Parlamentu BiH gdje je potrebna 2/3 većina za promjenu Ustava BiH", kazala je Čolo ranije za Patriju.

#BiH