Članak

Pravosudno-politička mafija: Građani umiru protjerani, opljačkani i bez prava na pravdu

Poznatom privredniku i velikom privredniku iz Trebinja Salihu Alijagiću, danas je obavljena dženaza u Dubrovniku.  

(Patria) - Poznatom privredniku i velikom privredniku iz Trebinja Salihu Alijagiću, danas je obavljena dženaza u Dubrovniku.  

Skoro 22 godine Salih Alijagić se borio za pravdu nakon što je njegova privatna imovina u Trebinju opljačkana. Tokom agresije za Alijagiće i druge Bošnjake u Trebinju više nije bilo mjesta.

Salih nije dočekao istinu. I sve je više ljudi koji odlaze s ovog svijeta a da ne dočekaju ovozemaljsku pravdu.

Slučaj “Alijagić” je pred sudovima u Bosni i Hercegovini bio od 1999. godine, kada su braća Alijagić tužili Opštinu Trebinje, firmu “Metalac” i Republiku Srpsku za oduzete mašine, alat, opremu repromaterijal, poluproizvode i gotove proizvode iz njihove radionice u Trebinju.

Poslije više od dvije decenije suđenja, slučaj “Alijagić ” je prošle godine vraćen na početak, na Privredni sud u Trebinju, kako bi se, navodno, iznova utvrdila vrijednost robe koja je u toku posljednjeg rata oduzeta od braće Alijagić!

Kriminalna vlast na čelu sa Miloradom Dodikom, ali i njegovim Milanom Tegeltijom osim fašističkih ispada i rušilačkih napada na BiH mnogo su nepravde napravili i prema pojedincima.

Podsjećamo i na privrednik Dževada Haznadara koji je optužio da je njegova imovina vrijedna oko tri miliona konvertibilnih maraka u blizini Banja Luke prepisana na nekadašnjeg poslovnog partnera zahvaljujući krivotvorenim dokumentima. Na čelu Osnovnog suda u Banja Luci u tom periodu se nalazio Milan Tegeltija.

Haznadar je ranije otkr za Patriju kako je još 2013. godine Tužilaštvu podnio neoborive dokaze da je kompanija H.I.G.A.T. iz Banja Luke, u vlasništvu kontroverznog biznismena Milorada Mihajlovića i jednog od finansijera SNSD-a, protuzakonito od njega prisvojila nekretnine vrijedne skoro tri miliona KM, koje se nalaze u blizini Laktaša kod Banja Luke.
Tužilaštvo ovaj slučaj nikada nije pokrenulo sa mrtve tačke.

Tužilaštvo BiH se o ovom predmetu oglušilo čak i na insistiranje ombudsmana za ljudska prava u BiH koji su tražili da ubrza ovaj slučaj. Haznadar za razliku od Saliha rahmetli možda i dočeka da političko-pravosudnoj mafiji dođe kraj. Ali problem je da se predugo čeka, dok se pojedinci bogate na 'ratnom, ali i poslijeratnog plijenu!

Upravo zbog ovakvih priča treba tražiti i razloge njemačko, američke ofanzive koja najavljuje odlučnuju borbu protiv organiziranog kriminala u BiH.

Čak su BiH ponuđeni milioni eura pomoći za fokusirane projekte koji će ovu pošast iskorijeniti.

Sjedinjene Američke Države su posebno zainteresirane za jačanje vladavine prava i borbe protiv organiziranog kriminala, dok Njemačka najavljuje proširenje svojih postojećih programa.
 

#BiH