(Patria) - Prof.dr. Larisa Velić nova je dekanesa Pravnog fakulteta u Zenici i predsjedavajuća Senata Univerziteta u Zenici. Veći dio svoje karijere provela je u Njemačkoj gdje je završila Pravni fakultet, položila pravosudni ispit, doktorirala, radila kao advokat nakon čega se vratila u BiH.
Ona je govorila o planovima Pravnog fakulteta UNZE za uspostavljanje novog studijskog programa na engleskom jeziku, a koji bi omogućio i sticanje švicarske diplome.
Dekanesa Velić govorila je i o uspješnim studentima koje Pravni fakultet pokušava zadržati.
“Sjajno bi bilo zadržati te mlade ljude, da prenesu svoje znanje drugim kolegama, ali naravno koliko možemo. Neki su tu, neki su se zaposlili u inostranstvu, neki su asistenti i viši asistenti ali sve zavisi od budžeta” kazala je.
Dodaje da forsiraju razmjenu studenata kako bi ih uključili u tokove šta se dešava u svijetu, kao i omogućavanje kontakta sa brojnim profesorima.
“Puno njih odlazi na razmjenu i u Njemačku i u Španiju. Naši studenti su fleksibilni, ubacili smo u studsijki program i strani jezik koji je nekad osnovna prepreka”, kaže dekanesa.
Poredeći njemački sistem sa BiH, ističe da je sam Pravni fakultet na visokom nivou te da su uslovi studiranja i polaganja ispita strogi.
Navela je primjer i tzv. “pripravničkog staža” koji traje 2 godine, a uključuje i predavanja, ispita i praksu (šest mjeseci u sudu, tri mjeseca u tužilaštvum nekoliko mjeseci u advokaturi, javnoj upravi).
“To je ono što nedostaje ovdje i onda ste spremni za posao i znate kako se piše presuda”, kaže dekanesa.
Kada je riječ o bh. pravosuđu prof. Velić ističe kako je velika zamjerka na dugotrajnost sudskih postupaka. Navela je primjer ratnih zločina koji dugo traju, sporo se procesuiraju.
“Pravosuđe je temelj pravne države, ako nema pravosuđa koje funkcioniše građani se osjećaju nesigurno i ako izuzmemo politiku i to je veliki problem što su ljudi otišli”.
Govoreći o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Velić ističe da je došlo do nekih promjena ali da smatra da i njima treba neka vrsta nadzora. U Njemačkoj je ključna institucija Ministarstvo pravde.
“Ogromna sredstva se izdvajaju za pravosuđe i želimo znati zašto se ne radi, a danas se to ne smije ni pitati. Zašto se potrošio novac za neke istrage koje su trebale biti obustavljene na samom početku. Tužilac koji dobro poznaje materiju trebao bi to odmah zatvoriti i reći nema elemenata, a ne potroše se ogromna sredstva na istrage a ispostavi se da tu nije bilo ništa ili tamo gdje je trebalo ne poduzima se ništa. Svaki sudija i svaki tužilac trebalo bi da malo više pogleda sebe i vidi zašto je na toj funkciji i da nije sam sebi svrha, ima platu, status i sve stalo što ide uz tu funkciju, već da je dobio povjerenje svih nas koji to finansiramo“.
Kada je riječ o blokadama institucija ona smatra da je suprotno i zakonima koji važe u BiH.
„Naš zakon nije rekao kome padne na pamet može obustaviti li blokirati rad državnih isntitucija, to je nečiji izbor ili manipulisanje provođenja zakona, ali nedostaje sankcija“.
Ona je kritizirala i međunarodnu zajednicu navodeći da se prilagođavaju našim političarima a ne rade onako kako bi radili u svojoj državi.