SARAJEVO, (Patria) - Zbog povećanja broja slučajeva zaraze koronavirusom, donosimo aktuelne preporuke Zavoda za javno zdravstvo FBiH kada se može izaći iz izolacije i kada se pacijent smatra oporavljenim.
Ako je osoba koja se nalazi u izolaciji laboratorijski pozitivna na SARS-CoV-2 i asimptomatska (odsustvo simptoma bez upotrebe antipiretika), nakon 10 dana od uzimanja uzorka smatra se zdravom i otpušta iz izolacije.
Ako osoba koja se nalazi u izolaciji razvije blagu/umjerenu kliničku sliku COVID-19 smatra se zdravom najmanje 10 dana nakon pojave simptoma i najmanje 3 dana bez simptoma (npr. osoba koja je imala simptome 2 dana, smatra se zdravom nakon 10 dana od pojave simptoma – 7+3).
Osoba sa težom kliničkom slikom smatra se zdravom najmanje 10 dana nakon pojave simptoma plus najmanje 3 dana bez simptoma (npr. osoba koja je imala simptome 14 dana smatra se zdravom 17 dana nakon pojave simptoma – 14+3).
Kod nekih pacijenata kašalj može biti prisutan duže vrijeme nakon prestanka zaraznosti pacijenta (što je karakteristično za virusne infekcije respiratornog trakta), kod ovakvih slučajeva može se upotrijebiti raniji kriteriji od dva uzastopna negativna RT-PCR testa na COVID-19 u razmaku od najmanje 24 sata za otpuštanje iz izolacije. Također, u pojedinim slučajevima treba uzeti u obzir i minimalni rizik od mogućeg prijenosa, kod osoba koje su u visokom riziku za prijenos ranjivim skupinama ili visoko-rizičnim situacijama ili okruženjima, ili kod imunokompromitiranih pacijenata.
Alternativa RT-PCR testiranju u ovim slučajevima je izolacija najmanje 20 dana nakon pojave simptoma i najmanje 3 dana bez simptoma.
Razdoblje inkubacije i samoizolacije za bliske kontakte slučajeva COVID-19
Vrijeme inkubacije iznosi 1-14 dana, što je i preporučeno vrijeme samoizolacije za bliske kontakte potvrđenih slučajeva COVID-19. Moguće je uraditi testiranje 10. dan od zadnjeg kontakta sa slučajem, i ukoliko je test negativan prekinuti samoizolaciju, iako skraćenje vremena izolacije nosi preostali rizik. Takav rizik nije prihvatljiv u okruženjima s ranjivom populacijom.
Ako je osoba u posljednja 3 mjeseca imala laboratorijski dokazan COVID-19 te ima medicinsku dokumentaciju kojom može potvrditi da je preboljela COVID-19 ne treba ići u samoizolaciju. Također ako je osoba u posljednja 3 mjeseca na temelju jasne epidemiološke anamneze i kliničke slike klasificirana kao vjerojatan slučaj COVID-19 (npr. ukućan koji živi s laboratorijski potvrđenim bolesnikom koji je tijekom izolacije razvio karakteristične simptome bolesti), ne treba biti u samoizolaciji, što može odrediti liječnik koji provodi zdravstveni nadzor sukladno podacima u medicinskoj dokumentaciji.
Većina potpuno cijepljenih osoba ili osoba koje su preboljele COVID-19 i primile jednu dozu cjepiva, bez simptoma sličnih COVID-u, ne trebaju ići u izolaciju ili se testirati nakon izlaganja osobi sa sumnjom ili potvrđenim COVID-19, jer je rizik od zaraze nizak. Međutim, trebaju pratiti simptome COVID-19 i 5 obratiti pozornost na preventivne mjere tokom 14 dana nakon izlaganja. Ako se pojave simptomi, trebali bi se izolirati od drugih, biti klinički procijenjeni na COVID-19, uključujući testiranje na SARS-CoV2, ako je potrebno.
Iznimke u kojima se i dalje preporučuje testiranje nakon izlaganja osobi sa sumnjom ili potvrđenim COVID-19, uključuju: okruženja u kojim boravi ili radi veći broj osoba, s većim rizikom od prijenosa i izazovima u održavanju preporučenog fizičkog distanciranja, navodi se u preporukama Zavoda za javno zdravstvo FBiH.