Piše: Ernad Metaj
Zbog afere Konak i optužbi da se za prijem u Graničnu policiju BiH uzima novac direktor ove institucije Zoran Galić neće podnijeti ostavku. A trebao bi, bar tako misli predsjednik Nezavisnog odbora Parlamenta BiH koji je nadležan za rad policijskih agencija Enes Obralija.
- Da budem krajnje otvoren, to se neće desiti, jer nam je moral generalno urušen i nismo na tom stepenu kao društvo, kazao je Obralija.
Ostaje da se vidi šta će uraditi Nezavisni odbor koji ovo pitanje ipak još nije stavio na dnevni red iako Obralija smatra da cijeli slučaj ima oblike organizovanog kriminala. Radno mjesto u Graničnoj policiji nije jeftino, a prikriveni istražitelji su se prema dostavljenom cjenovniku mogli uvjeriti da i konstitutivnost ima različitu cijenu. Najjeftinije radno mjesto je u Graničnoj policiji je za Srbe 10.000 maraka. Bošnjaci bi trebali izdvojiti 15.000, a Hrvati čak 20.000 maraka.
Direktor Galić čini se ne misli ni poništiti konkurs koji nije inkriminiran samo hapšenjem službenika GP-a koji je imao novac kod sebe, već i činjenicom da je trudnica koja je pred porodom uspjela položiti zahtjevne fizičke norme. Svojim ponašanjem Galić čini se ipak potvrđuje da Hrvati nisu nositelji evropskih vrijednosti u BiH. Da jesu sam bi podnio ostavku, jer to je praksa u svim normalnim zemljama.
Ostavku neće podnijeti ni načelnik Bugojna Hasan Ajkunić kojem je izrečena uslovna presuda od godinu dana zatvora. Prema ovoj presudi Ajkunić je prekoračio svoja ovlaštenja prilikom zapošljavanja namještenika i državnih službenika bez konkursa. O ostavci i napuštanju politike ne razmišlja ni predsjednik PDA Mirsad Kukić koji nepravosnažno osuđen na godinu dana zatvora zbog krivičnog djela primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem za zapošljavanje u "Elektrodistribuciji". Predmet u kojem su optužene i bivše stranačke kolege Kukića dok je bio u SDA, Amir Zukić i Asim Sarajlić, te bivši izvršni direktor Elektroprivrede BiH Esed Džananović i drugi simbolično se zove “Bosna”. A samo u Bosni optuženi za korupciju može biti član državne komisije za odbranu i sigurnost.
BiH je odavno sinonim za korupciju i nepotizam u Evropi. Tako je i zbog činjenice da se sumnjiva zapošljavanja vežu i za najviše nosioce pravosudnih funkcija. Tako ministru pravde F BiH Mati Joziću nije bilo sporno zaposliti snahu još uvijek aktuelne glavne državne tužiteljice Gordane Tadić i to u momentu dok su donosile važne tužilačke odluke u predmetu 'Orašje'.
Tužilaštvo BiH s takvim bremenom vjerovatno bi ostalo nijemo i u slučaju Granične policije BiH da nije bilo informacija iz OSA i SIPA-e, a koje se nisu smjele ignorisati zbog zategnutih političkih odnosa u FBiH.
Da se poslovi u policijskim agencijama kupuju, ili dobivaju stranačkim i rodbinskim vezama javna je tajna, a posljedice trpi cijelo društvo. Velika je šansa da neko ko skupo plati posao u nekoj od policijskih agencija gleda kako da nadoknadi izgubljeno. Tako smo sve češće svjedoci hapšenja pripadnika policijskih agencija koji su uzimali mito.
Da policajci nisu uvijek garant sigurnosti pokazala su hapšenja u MUP-u RS gdje su oni koji bi trebali istraživati kriminal osumnjičeni da su bili saučesnici u njemu. Među onima koji su zloupotrebljavali svoja ovlaštenja ipak prednjače pripadnici Granične policije BiH.