Piše: A. Vrabac
Federalni ministar unutrašnjih poslova i dopredsjedavajući Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Aljoša Čampara uputio je u ponedjeljak zvaničan zahtjev Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine da pokrene proceduru utvrđivanja privremene nesposobnosti Milorada Dodika za vršenje funkcije člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
„Vodeći se činjenicom da je članom 8.8. Izbornog zakona BiH određeno da Ustavni sud BiH može odlučiti da je član Predsjedništva BiH privremeno nesposoban za vršenje svoje funkcije pozivam Ustavni sud BiH da u najkraćem roku pokrene proceduru utvrđivanja sposobnosti Milorada Dodika za vršenje dužnosti člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda“, naveo je Čampara.
Čampara u izjavi za Patriju ističe da je Dodik položio zakletvu da će poštovati i provoditi Ustav BiH i Dejtonski mirovni sporazum.
„S obzirom na to da Milorad Dodik blokira funkcionisanje institucija sistema, uvodi zemlju u konflikte i podjele te da je postao otvorena prijetnja miru i sigurnosti, ali i međunarodnim odnosima Bosne i Hercegovine, tražim od Ustavnog suda BiH da utvrdi da li je aktuelni član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda privremeno nesposoban za vršenje funkcije koju obnaša”, dodao je u dopisu.
Ministar unutrašnjih poslova FBiH ističe da Dodikove najave, posebno posljednje oko „preuzimanja kasarni OS BiH i postavljanja stražara“ ugrožavaju mir, suživot, političku i ekonomsku stabilnost BiH te Opći okvirni sporazum za mir, a što Ustavni sud BiH prema njegovoj procjeni ne bi smio tolerisati.
Zbog novonastale situacije i svakodnevnih prijetnji veliki broj povratnika prešao je u FBiH dok se tenzije ne smire. Povratnici koji su se nakon krvave agresije vratili na svoja ognjišta nisu spremni za nove incidente kojih je bilo, iako u maloj mjeri, i svih ovih prethodnih godina. Njihovu zaštitu niko ne može garantirati, pa ni Dodik koji poručuje da "nijednom Bošnjaku neće faliti dlaka s glave" te da neće biti rata.
Nesigurnost koja vlada u BiH posljednja dva i po mjeseca okidač je za novi val iseljavanja i odlaska mladih ljudi i čitavih porodica. Nacionalistička retorika i najave o vraćanju entitetskih nadležnosti i povlačenju saglasnosti o formiranju državnih institucija, opterećuju građane BiH, investitore kojih ionako nedostaje, te zaustavlja bilo kakav napredak BiH i vraća je u vrijeme nakon agresije.
Dodikove najave još uvijek su bez konkretne intervencije međunarodne zajednice, visokog predstavnika koji je u ulozi posmatrača iako mu to nije posao, dok građani u strahu odlaze iz BiH.