Piše: A. Čorbo-Zećo
Član Predsjedništva Bоsne i Hercegovine Milorad Dodik nastavlja svoj pohod i dalje traži povlačenje saglasnosti Republike Srpske na sporazume o formiranju Oružanih snaga BiH i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, ali i niza drugih nadležnosti, za koje u posljednje vrijeme sve glasnije pričaju da su nametnuta pod prisilom!
Milan Tegeltija, jedan od prvih Dodikovih savjetnika i donedavno predsjedavajući VSTV-a u posljednjem medijskom istupu kazao je da svi moraju biti svjesni da u pravu je jasno da sve što je izdejstvovano pod prisilom je pravno ništavno. Spominjao je i broj NATO vojnika i niz drugih činjenica zbog kojih su kao iz RS-a morali pristati na prenošenje nadležnosti s entiteta na državu BiH. Opet je dokazao da je loš pravnik, a dobar manipulator.
Ovaj argument 'prisila' apsolutno ne stoji, ali na njemu kadrovi SNSD-a uporno jašu, jer žele BiH vratiti u 1995. godinu. Pri tome namjerno zaboravljaju da je i Dejton nametnut i to kao rezultat pritiska međunarodne zajednice. Dakle, po toj logici mogli bismo tražiti povratak na faktičko stanje iz 1992. godine kada je BiH bila Republika BiH!
Ali, svakako ozbiljni politički predstavnici neće se baviti populizmom, iako mnogobrojni svjetski stručnjaci mahom govore o nepravdi napravljenoj u Dejtonu.
David Kanin, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu “Johns Hopkins” govori o tome da je jasno da je međunarodna zajednica nametnutim rješenjima pokušavala izgraditi demokratiju, što, po njemu, nije demokratija.
„Prvo se treba sjetiti zašto je Dejtonski sporazum postignut – postignut je da se završi rat. Srbi su bili potisnuti u borbama, linije su se stabilizirale. Od početka se znalo da sporazum nije savršen“, kazao je u jednom intervjuu Kanin.
Prvi problem Daytona bio je stav onih koji su kreirali ovakvu Bosnu i Hercegovinu, to su Amerikanci i Evropljani koji su nametnuli ovakvu Bosnu i Hercegovinu, pogotovo Bošnjacima. Slobodan Milošević je imao jednu diplomatsku pobjedu, a to je bio Dayton.
Sadašnje ponašanje i laž da je pod prisilom politika iz RS-a prenijela nadležnosti na državu BiH pravnici lako raskrinkavaju, ali tenzije se i dalje ne smiruju.
Nadležnosti na nivou države ostaju trajne. Prosto je da prostije ne može biti. Ne može se u Narodnoj skupštini Republike Srpske ništa povući, jer sve te institucije formirane su nakon što je većina u Parlamentu BiH njihovo formiranje izglasala, uključujući i SNSD.
Dakle, bez Parlamenta BiH, te odluke nema. Osim toga, to je krivično djelo pobune, a Tužilaštvo BiH već je formiralo predmet. Nisu precizirali u vezi čega, ali je jasno šta javnost očekuje.
A kad je riječ o famoznoj prisili, stručnjak za državnu imovinu Muharem Cero za Patriju ističe da se takve tvrdnje moraju dokazati na Ustavnom sudu BiH.
„Prisila ne smije biti krivo iščitavana. Faktičke radnje iznuđivanja moraju biti dokazive. Oni bi ukoliko tvrde da su pod prisilom donesene odluke morali to ustavnim sporom da dokazuju. Ako imaju dokaze to je moguće riješiti preko Ustavnog suda. Ne postoji mogućnost jednostranog raskida. Razvrgnuće ugovora ne može biti jednostrano. Dva entiteta nisu potpisala sporazume, već je to donio Parlament BiH“, kazao je Cero.
Pošto stavovi Dodika i takve politike odudaraju i od Dejtonskog mirovnog sporazuma, a odudaraju i od Ustava Bosne i Hercegovine jasna je pozicija opozicije iz Republike Srpske koja ne pruža podršku ovakvoj metodologiji sprovođenja političke ideje Dodika.