(Patria) - Zagađen zrak u glavnom gradu BiH ove zime mogao bi biti još više izražen. Činjenica je to, jer su Toplane očito prinuđene prebaciti se na mazut i lož ulje, pa fotografija na kojoj se vide užasni prizori, uprkos lijepom danu u Sarajevu mogla bi postati svakodnevnica. Danas 31. oktobra prema mjerenjima u 14 sati Sarajevo diše nezdravo. Šta će biti kada počnu magle i oblačnost možemo samo pretpostaviti.
Kao što su ranije upozoravali bivši direktor BH-Gasa Jasmin Salkić i njegov savjetik Almir Bečarević, a što je sve zadokumentovano i u Federalnoj upravi policije Sarajevo i BiH suočit će se s velikim problemima u gasnom snabdijevanju.
Da je pred pred Sarajlijama neizvjestan vikend nagoviješteno je u petak kada je stiglo saopćenje da je došlo do poremećaja u isporuci prirodnog gasa, kao osnovnog energenta za proizvodnju toplotne energije, prema KJKP „Toplane - Sarajevo“ d.o.o.
Za prekid u isporuci prirodnim gasom ni na koji način nisu odgovorne KJKP “Toplane - Sarajevo“ d.o.o.
„Kako smo obaviješteni, do poremećaja u isporuci prirodnog gasa je došlo zbog pada pritiska u sistemu, te nemogućnosti „Energoinvest“ d.d. da osigura potrebne količine prirodnog gasa za korisnike KJKP „Toplane – Sarajevo“ d.o.o.“, saopćeno je iz Toplana.
No, iz Energoinvesta kažu kako je dotok gasa u Sarajevu redovan i prema ranije planiranim i naručenim količinama za mjesec oktobar 2021. godine te s aspekta Energoinvesta kao snabdjevača ne postoji problem snabdijevanja gasom.
"Problem snabdijevanja se može pojaviti isključivo kod potrošača koji nisu pravilno planirali i pravovremeno naručili potrebne količine gasa. S obzirom na to da su potrošači upoznati o proceduri planiranja i narudžbe potrebnih količina gasa za određeni mjesec, ovo se naročito odnosi na potrošača Toplane, koji umjesto planiranih i naručenih količina povlači više gasa, čime se ugrožavaju drugi korisnici", kazali su.
I tako Energoinvest s Biserom Hadžialjević na čelu pravda svoju nesposobnost da osigura normalan dotok gasa. Podsjećamo da je BH-Gas voljom Nermina Džindića (SBB), resornog ministra razvlašten po pitanju snabdijevanja gasom i taj posao prebačen je na Energoinvest.
Ali razlog zbog čega je Sarajevo ostalo bez plina za grijanje je potpuno suprotan od onoga što kažu iz Energoinvesta. Naime, problem je jer se prelaskom na Turski tok onemogućila renominacija, tj. ne postoji mogućnost dodatnih količina plina mimo onoga što je za taj dan planirano!
Razlog bi se mogao kriti i u potpisu Aneksa 85 s Gazpromom, a što su odbili prijašnji čelnici BH-Gasa, a na kraju su ih i smijenili zbog žestokog sukoba sa odlukama Vlade FBiH, zbog kojih će, ispostavit će se sada, ispaštati građani.
Posebno sada kada Toplane budu prešle na mazut ili lož ulje, jer Sarajevo je već u crvenoj zoni kada je riječ o zagađenom zraku.
Opravdanje da Toplane nisu naručile dovoljnu količinu gasa je loša argumentacija. Naime 20 godina Toplane potroše više nego što naruče, posebno u zimskim mjesecima, ali nikada osim tokom 'ukrajinske krize', nije se desilo da Toplane nemaju gasa. U to vrijeme snabdijevanje plinom vršio je BH-Gas.
Prema saznanjima Patrije BH-Gas je naručivao i veće količine gasa nego su potrošači tražili upravo iz ovih razloga, jer se prema promjenama temperatura mijenjaju potrebe za upotrebom gasa.