Piše: Almir Bečarević
U seriji tekstova od marta mjeseca 2021. godine sam najavljivao drastičan porast ruske cijene prirodnog gasa. Najava se odnosila i na porast berzanskih cijena prirodnog gasa. Najavio sam i da će biti problema sa certifikacijom plinovoda Sjeverni tok 2 i taj proces je trenutno obustavljen. Trenutno se tj. sedmicama povlače ogromne količine gasa iz podzemnih skladišta Evrope, a zima nije niti počela.
Dat ću primjer Mađarske koja trenutno polovinu svoje potrošnje gasa zasniva na gasu iz podzemnog skladišta uz gas iz svoje proizvodnje. Iz skladišta povlače satno 852.824 Sm3, iz vlastite proizvodnje satno 170.514 Sm3 što je preko milion Sm3 satno. Preko Ukrajine dobivaju satno 529.395 Sm3, a iz Turskog toka samo satno 262.565 Sm3. U 24 sata Mađarska potroši 48 mil. Sm3 što je gotovo dvomjesečna potrošnja BiH (novembar i decembar).
Zašto ovoliko povlačenje gasa iz skladišta ću objasniti dijagramom na kraju teksta:
Cijena gasa na berzi je početkom 2021. godine iznosila cca 180 USD na 1000 Sm3, a danas cca 1.100 USD na 1000 Sm3. Pored ovoga ruski gas ima trend porasta cijene zbog porasta nafte i naftnih derivata.
Zbog ovako visokih cijena mnoge zemlje užurbano prazne skladišta gasa, primjer Mađarska, čime samo doprinose mogućoj nestašici gasa u hladnijim danima januara i februara. Dodatnu komplikaciju pravi Gazprom koji neće da rezerviše dodatne kapacitete za transport gasa preko Ukrajine i Poljske čime situaciju dodatno komplikuje, a to je osveta za obustavu certifikacije Sjevernog toka 2. Ta certifikacija sada ne može biti gotova do kraja zime 2022. godine.
Cijene gasa su eksplodirale i sve smo najavili još u martu 2021. godine i ministar nam se smijao. Dokazi su u Tužilaštvu i FUP-u. Cijena gasa je već povećana sa 485 KM na 599 KM na 1000 Sm3. Ovo je tek početak porasta cijene gasa.
Iz primjera Mađarske se vidi da u potrošnji gasa u Mađarskoj gas iz Turskog toka ne znači gotovo ništa, a Beregovo i pravac iz Ukrajine i dalje drži primat u snabdijevanju Mađarske. Sada bih podsjetio na izjave Energoinvesta kako neće biti gasa na Beregovu i da smo morali preći na Turski tok. Gas na Beregovu se i dalje isporučuje i više nego iz Turskog toka. Mi dobili arbitražu vrijednu 21,1 mil. USD.
Na kraju, molim sve nadležne da se pozabave ovim pitanjem jer sve indikacije govore da idu problemi sa gasom od cijene do količina gasa. Gas nije krompir koji možete kupiti kad želite već morate osmisliti gdje ga kupiti i kuda provući da bi sve bilo uredno. Ovdje prave problem trenutne cijene na berzama koje niko u našem okruženju ne može platiti. Ja bih zaista volio da se ovaj scenario ne desi, ali sve govori da tržište gasa doživljava eksploziju, a NIKO NAM NIJE VJEROVAO U MARTU KADA SMO SVE NAJAVILI I SVE PROGNOZE DOSTAVILI NADLEŽNIM KOJI SU OSMIJEHOM PROPRATILI SVE. Da sad kažem da je i kurs dolara porastao bilo bi previše za “stručnjake” koji niti osnovne stvari nisu željeli da prihvate. Reagujte dok ne bude kasno jer rješenja ima, ali treba raditi, a ne eglenisati.