SARAJEVO, (Patria) - U Sarajevu je danas otvorena regionalna konferencija "Sarajevo Migration Dialogue" na kojoj je istaknuto da migracije ostaju problem koji je potrebno rješavati zajedničkim pristupom i u saradnji sa EU.
Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Selmo Cikotić istakao je kako migrantska kriza u BiH nije ravnomjerno raspoređena te da teret tog problema nose Unsko-sanski kanton i Kanton Sarajevo.
"Stav vlasti bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska je da ne žele na svom teritoriju uspostaviti niti jedan migrantski centar, a sličan stav imaju i neki kantoni Federacije BiH s hrvatskom većinom", rekao je Cikotić.
Državni ministar sigurnosti kaže da u BiH trenutno boravi oko 2.500 migranata i to je značajan napredak jer ih je ranije bilo i do 8.000, ali usprkos svim ovim naporima još imamo određenih otvorenih pitanja u smislu nedostatka političkog konsenzusa i efikasne koordinacije svih onih koji bi trebali učestvovati.
Još uvijek je prisutan i problem finansijskih i tehničkih sredstava, ali napravljeno je nekoliko krupnih koraka u boljem upravljanju migrantskom krizom u smislu kontrole istočne granice, upravljanja migrantskim centrima te preuzimanje odgovornosti za migracije međunarodnih organizacija.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija podvukao je na pres-konferenciji da je migrantski pritisak nešto niži u odnosu na raniji period te smatra da je lakše donositi odluke i vidjeti gdje su bile greške kada je u pitanju migrantska kriza, kao i koji su to bh. kapaciteti u globalnoj borbi protiv migracija.
"BiH s obzirom na svoju veličinu i broj stanovnika ponijela je veliki teret migrantske krize. Migranti su bez ikakvih poteškoća dolazili na bh. istočne granice, a zapadne granice prema Evropskoj uniji bile su jako zatvorene. Djelovalo je tada da neko od BiH želi napraviti spavaonu za migrante", dodao je Tegeltija.
Napominje da je zato BiH uvijek tražila zajednički odgovor na taj izazov, istovremeno jačajući kapacitete na istočnim granicama i sigurnosnih agencija te osigurati smještaj izbjeglica i pružiti humanitarnu pomoć onima koji mogu dobiti status migranata.
"No, BiH je suočena sa sigurnosnim izazovom ne samo humanitarnim jer se u kolonama migranata nalaze i oni koji ne pripadaju tom statusu i nemaj dobre namjere prema BiH ili zemljama u koje žele otići", podvukao je Tegeltija.
Pozvao je Evropsku uniju da bude istinski partner u tome, te im je zahvalio za svu dosadašnju pomoć, ali je vrlo važnim nazvao da proces migracija bude kontroliran i da svako nosi teret koliko je to objektivno moguće.
Kako je zaključio, BiH neće biti nikada zemlja koja će migrante koristiti za bilo kakav hibridni rat, a nikada neće migrante nasilno premještati.
Uz učešće ministara regiona, predstavnika Evropske unije i međunarodnih organizacija razgovarat će se o konkretnim prijedlozima za rješavanje pitanja u oblasti migracija.