SARAJEVO, (Patria) - Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini rekao je na današnjoj press konferenciji nakon sastanka Vijeća za implementaciju mira (PIC), da je veliki broj zemalja članica istaklo da žele pojačati svoje angažmane u BiH jer žele pomoći u postojećim izazovima.
Schmidt se zahvalio članovima PIC-a za punu podršku njegovom mandatu u BiH.
"PIC je još jednom istakao da je BiH suverena država koja se sastoji od dva entiteta, no to im ne daje pravo na jednostrano otcjepljenje od BiH. Mislim da je to dobro poznato, ali ponekad je to dobro i ponoviti jer se čini da neki to zaboravljaju", kazao je Schmidt.
Dodao je da bh. entitet Republika Srpska nema zakonsko ovlaštenje da se jednostrano povuče iz ustavnopravnog poretka BiH.
"Postoji takva diskusija u RS-u gdje se pominju takva pitanja. Svi pokušaji da se ugroze institucije utiču na stabilnost BiH i entiteta. Rekli smo da će to imati posljedice i to je naš stav. Upravni odbor PIC-a je istakao svoju podršku korištenju svih ovlasti koje su na raspolaganju visokog predstavnika. Za početak, istakli smo uvjetovanje finansijske podrške kao i upotrebu sankcija", dodao je Schmidt.
Naglasio je da, ako se pogleda ekonomska situacija u BiH svi treba da su opredijeljeni za njeno poboljšanje.
"Ako uporedite situaciju sa ostalim zamljama Zapadnog Balkana vidimo da drugdje ima i ekonomski rast, a da toga nema u BiH. Investitori sumnjaju da li je stabilnost zemlje nešto na što trebaju računati i trebaju li investirati. To je jedan od izazova s kojima se BiH susreće", dodao je Schmidt.
Zaključio je da oni koji po čitav dan govore o Ustavu i Dejtonu ništa ne kažu šta bi trebalo uraditi kada je u pitanju pobioljšanje ekonomske situacije u zemlji.
Šmit je prokomentirao i posebnu sjednicu NSRS.
"Jedno je jasno, sve što se tiče podrivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma nije prihvatljivo. Na sastanku PIC-a smo se složili da oko tih pitanja nećemo imati kompromisa. Nadam se da će Skupština RS to shvatiti. Nisam ovdje da prijetim, ali mora im biti jasno kakve će biti posljedice. Govorili su o 40 zakona, sad su ih smanjili, sad govore o odgađanju. Ne negiram da se o nekim zakonima može razgovarati, ali ne na ovaj način", kazao je.
Na pitanje novinara o sankcijama, visoki predstavnik je istakao da se o njima ne priča.
"Ne želimo građane i građanke kažnjavati. Pravo pitanje je zašto ima tako malo investicija u BiH. Glavni razlog je vjerovatno korupcija koja potkopava institucije i oduzima budućnost mladim ljudima. O sankcijama se ne priča, one se provode, to znaju oni koji mogu biti pogođeni njima. ali mi ne želimo da se bavimo sankcijama, nego onima koji su na vlasti da brinu o dobrobiti građana", rekao je Schmidt.
Govorio je i o tome da treba donijeti zakon o državnoj imovini, što je pitanje na kojem radi otkako je došao.
"Uvjeren sam da na radnom nivou postoji razuman način da se sjedne i nađe pravo rješenje imajući u vidu odluke Ustavnog suda da treba zakon o državnoj imovini. U takvoj situaciji jednostavno sjednete. Ja i moj tim smo spremni raditi na tome. Tu bi bila uključena i EU, njihovi eksperti. No odluka mora da se donese u Parlamentu BiH, u Sarajevu, a mi smo tu da pomognemo. Ja ću pozvati sve da sjednu i razmisle gdje je problem i kako ga riješiti. To je prvi pokušaj. Na tome smo intenzivno radili. Dobio sam jedinstvenu podršku međunarodne zajednice i PIC-a. Formiraće se radna rupa, ali Parlament odlučuje", rekao je Schmidt.
Govoreći o dopuni Krivičnog zakona BiH, koje je nametnuo njegov prethodnik, i kojim se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida, ratnih zločina i veličanje ratnih zločinaca, a što je povod potezima iz RS-a, Schmidt je istakao da takvo jedno pitanje ne treba da se politizira.
"Na taj način se ne odaje počast žrtvama. Razumijem da neki imaju dojam da je zakon okrenut samo ka jednoj strani, što nije tačno, jer žrtve se ne razlikuju po etničkoj pripadnosti. Žrtve su žrtve. I moramo raditi na tome da u budućnosti ne bude žrtava. Tako da ja sam dva puta te informacije dostavio u Parlamentu, o tome da bi se mogao usvojiti takav zakon i onda bi se na taj način tim zakonom zamijenila dopuna Krivičnog zakona zakona BiH, a prednost bi dobio zakon koji bi donio državni organ. I sam imam ideja i prijedloga o kojim bi mogli razgovarati na razumnoj osnovi, suosjećanjem. Možemo razgovarati o finansijama, ali politiku ne smijemo uvesti u razgovore sa žrtvama", kazao je Schmidt.