Članak

Konferencija u Mostaru: SAD podržavaju samo kredibilne partnere u borbi protiv korupcije

On je pozvao institucije da što prije počnu sa izradom planova integriteta javnih ustanova da se ta praksa što prije počne primjenjivati.

MOSTAR, (Patria) – Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije 9. decembra u Mostaru se održava Konferencija o integrisanim istragama u predmetima korupcije koju je organizirao Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo, a prema Programu INL Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini.

Na konferenciji koja je namijenjena predstavnicima tijela za borbu protiv korupcije, ali i predstavnicima medija i organizacija civilnog društva kroz razmatranje njihove uloge u ovakvim predmetima učestvuju i predstavnici institucija u sistemu borbe protiv korupcije.

Šef Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS Erduan Kafedžić u obraćanju na konferenciji je prezentirao online registre koje je Ured uspostavio a koji obuhvataju podatke koji se odnose na javni sektor Kantona Sarajevo, registar zaposlenih, imenovanih lica, javnih nabavki, registar podaraka o imovini, transfera, podsticaja u privredi i poljoprivredi.  

Kafedžić je danas najavio novi film u kojem će biti prikazan još brutalniji odnos političara, prema prirodi i prostornom planiranju, okolišu i zdravlju građana. Ured je uz pomoć Ambasade SAD 22. novembra objavio film „Po čijoj mjeri“, a na temu "Korupcija u oblasti gradnje i prostornog planiranja u Kantonu Sarajevo".

On je pozvao institucije da što prije počnu sa izradom planova integriteta javnih ustanova da se ta praksa što prije počne primjenjivati.

Kafedžić je tokom promocije filma „Po čijoj mjeri“ istakao povezanost političkih stranaka i građevinskih firmi koje dio novca daju političkim strankama. Informacije do kojih je ured došao proslijeđene su Tužilaštvu KS.

Erik Larson, savjetnik Ureda za borbu protiv korupcije kazao je da su SAD spremne raditi samo sa kredibilnim partnerima u borbi protiv korupcije.

„Investitori izbjegavaju ulaganja u područja gdje je prisutna korupcija. Borba protiv korupcije zahtijeva sistematičan pristup i rješenja. Integrativni pristup podrazumijeva saradnju antikoruptivnih vlasti, policije i tužilaštva, ali i regionalnu i međunarodnu saradnju i jednako važno aktivan angažman građana“, kazao je Larson dodajući da je ostvarena saradnja sa hrvatskim USKOK-om.

I dok izvještaji EU o BiH kao svijetao primjer ističu rad Ureda u KS, čini se da vlast ali i opozicija čine sve da otežaju rad Ureda pa da ga i omalovaže.

Nisu rijetka zastupnička pitanja u Skupštini KS o radu Ureda, ali i prijavama koje se šalju Tužilaštvu KS odnosno da li su korisne i daju li rezultate, kao i pitanja o plaćama uposlenika. Upravo je Tužilaštvo KS jednoj od zastupnica odgovorilo da je u periodu od 2018. do 23.11.2021. godine formirano ukupno 92 predmeta inicirana od strane Ureda za borbu protiv korupcije i to 39 krivičnih prijava, 12 informacija o saznanju o eventualnom izvršenju krivičnog djela, 41 krivična prijava/informacija anonimnih podnosilaca građana, te drugih institucija koje su dostavljene Uredu i proslijeđene na nadležno postupanje.

Šest predmeta je okončano podizanjem optužnice, 17 je završeno negativnom tužilačkom odlukom da se istraga neće provoditi, jedan predmet je ustupljen na nadležnost drugom tužilaštvu, a preostali predmeti su u radu u fazi provjera navoda iz dostavljenih prijava/informacija.

Iz Tužilaštva KS su također istakli kako Ured nema nadležnosti i resurse kao druge agencije za provođenje zakona, ali da je unaprijeđen sadržaj prijava i da imaju dobru saradnju.

Treba podsjetiti da je Ured zadužen i za provjere više hiljada diploma uposlenih u javnom sektoru KS, a do sada je otkriveno više od 60 lažnih diploma, a podignuto je nekoliko optužnica. 

#BiH