Piše: Ernad Metaj
Mogli bismo se složiti sa predsjednikom SDS-a Mirkom Šarovićem koji smatra da bi pobjeda Gorana Predojevića na vanrednim lokalnim izborima u Prijedoru bila jasan znak za siguran pad Milorada Dodika. Iza Predojevića koji je DNS-ovac stali su SDS i PDP ali i pored njihove euforije pobjeda se ne može proglasiti izvjesnom.
Predizborni skupovi su pokazali da Predojević računa na podršku Bošnjaka u čijim naseljima je organizovao predizborne skupove. Jedan je bio solidno posjećen, drugi skoro nikako. Mnogi Bošnjaci u Prijedoru smatraju da bi trebali ostati neutralni. Bez obzira na kvalitete i čestitost pojedinaca kažu da im se izbor sveo između lošeg i još goreg. Predojević nosi hipoteku DNS-a koji je u periodu svoje vladavine potpuno zanemario Bošnjake. Blokirali su gradnju spomenika ubijenoj djeci, prekinuli finansiranje udruženja porodica prijedorskih žrtava, a finansiranje povratka sveli na minimum. U glavama mnogih Bošnjaka su muke sa sudova gdje su tražili isplatu za oduzeto zemljište u eksproprijaciji.
S druge strane podrška kandidatu SNSD-a Slobodanu Javoru čini se nemoralnom u trenutku dok njegova stranka bukvalno ruši BiH. Većina izabranih predstavnika Bošnjaka u gradsku skupštinu ne misli tako. Iz svojih ličnih interesa oni su se podijelili i lobiraju za različite kandidate jer se nadaju da nakon izbora mogu dodatno profitirati. Da je za gradonačelnika teško obećati glasove Bošnjaka pokazali su zadnji lokalni izbori na kojima su se uglavnom opredjeljivali da glasaju samo za kandidate za Gradsku skupštinu.
Bošnjaci su jedan dio problema izbora u Prijedoru, drugi mnogo veći i značajniji na konačni rezultat su unutarstranačka previranja u strankama, posebno u opoziciji. Procjena je da značajan dio PDP-a i SDS neće podržati Predojevića. Kao i kod Bošnjaka razlog su hipoteke koje vuče njegov DNS koji je ne tako davno suvereno vladao ovim gradom. Zbog toga su odbornici PDP-a nakon formiranja vlasti u Prijedoru bili uz SNSD.
Ono što Šarović zaboravlja je da su DNS ranije napustila četiri njihova člana koji su u ranijim godinama nosili njihovu predizbornu kampanju. Suštinski opozicija u Prijedoru nije ni sjena jedinstva i snage koji se prezentiraju na entitetskom nivou.
Iako bi se reklo da sve ide naruku Milorada Dodika i njegovog SNSD-a to ipak nije tako. Teško je nakon gradonačelnika „tabletomana“ vratiti povjerenje građana. Tradicionalni partneri SNSD-u su već počeli okretati leđa u drugim sredinama, a sam Dodik se od obaveza na razvaljivanju države nije imao vremena baviti podrškom svojima u Prijedoru.
A trebao je jer objektivno poraz će više naštetiti SNSD-u nego opoziciji. Za Dodika pobjeda bi bila simbolička jer ipak ne bi bila odraz stvarne snage njegove stranke. S druge strane složit ćemo se sa Šarovićem da bi pobjeda Predojevića bila „istorijska“. Ako podijeljena opozicija pobijedi u Prijedoru onda je izvjesno šta Dodika čeka na općim izborima. Tamo ni Bošnjacima neće biti svejedno ko će pobijediti.