Članak

Uposlenici ETF-a bez plaća za novembar, dekan Velagić ne želi radnike prebaciti na UNSA

O svemu je obavještavao i postupao u koordinaciji sa Osnivačem, a javno je upozoravao dekane i na Senatu UNSA da prestanu s takvom praksom.

Piše: A. Vrabac

Uposlenici Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu nisu dobili plaću za mjesec novembar, jer dekan Jasmin Velagić nije ispoštovao rok koji mu je ostavio Upravni odbor UNSA da izvrši odjavu i prijavu radnika sa ETF-a na Univerzitet u Sarajevu, što su učinile ostale organizacione jedinice u skladu sa pravnom integracijom UNSA. Rok je bio do 15. novembra.

Statusne promjene su nastupile 01.07.2021. godine, a nekoliko fakulteta je odlučilo uložiti žalbu na odluku suda o pripajanju organizacionih jedinica među kojima je i ETF. Odbijena je i privremena mjera koju su fakulteti tražili čime je nastavljen proces pravne integracije.

Rektor UNSA Rifat Škrijelj ne zna ishod tih žalbi, ali s obzirom da su pokrenute aktivnosti upisa dvije dekanese (Pravni i Medicinski fakultet) u Uredu za registar Općinskog suda u Sarajevu, a čiji se upis vezivao za podnesene žalbe iako nije jasno zbog čega jer su to odvojeni procesi, on očekuje da se do kraja sedmice izvrši upis dvije dekanese.

„Profesor Jasmin Velagić kao dekan ETF-a istovremeno i predsjednik Sindikata UNSA kojem je vjerovatno istekao mandat i dalje zloupotrebljava obje pozicije da bi narušio normalne odnose u radu Univerziteta. On je prekoračio ovlaštenja i ozbiljno zloupotrijebio svoj položaj i nije odjavio radnike, a to je bio dužan da uradi kao prethodni poslodavac po Zakonu o radu i prijavi ih kod novog poslodavca. Također je bio dužan da dostavi njihove ugovore o radu na UNSA sa njihovim saglasnostima. On je to pokušao uraditi, ali je promijenio ugovor između sebe i mene na svoju ruku, htio je da on predlaže meni kao rektoru kakav ugovor ćemo potpisati, za razliku od drugih dekana koji su potpisali. Mi smo njemu vratili na doradu papirologiju koju je dostavio, on je više nikada nije vratio. On mijenja teze i obavještava svoj kolektiv šta je on uradio, a ne obavještava da mu je to vraćeno na doradu i da to nikad više nije vraćeno na univerzitet. On svjesno obmanjuje svoj kolektiv“, izričit je rektor Škrijelj.

Četiri mjeseca rektor je, da ne bi ispaštali radnici, pisao poseban akt prema Ministarstvu finansija KS kako bi se uposlenicima ETF-a isplaćivale plaće. No, s obzirom na posljednju odluku Upravnog odbora UNSA i rok do 15. novembra, rektor više nije imao uporišta odobriti isplatu plaća.

„Ekonomski i Saobraćajni fakultet su postupili po odluci suda i odjavili radnike i prijavili na Univerzitet u Sarajevu. Medicinski fakultet je prošle sedmice nas obavijestio da je počela odjava i prijava radnika na Univerzitet“, pojašnjava Škrijelj.

O svemu je obavještavao i postupao u koordinaciji sa Osnivačem, a javno je upozoravao dekane i na Senatu UNSA da prestanu s takvom praksom.

Rektor će o svemu obavijestiti i Upravni odbor UNSA koji će sutra održati sjednicu.

„Moram podnijeti izvještaj UO zašto nisam pustio plaću ETF-u, ali ja nisam imao zakonsko pokriće za 110 ljudi da dam plaću jer nisu zaposleni na Univerzitetu“, kazao je Škrijelj koji će zatražiti dalju instrukciju od UO koji ima nadležnost da smijeni dekana i rektora.

„Sve su opcije na stolu, dekan Velagić je grubim kršenjem propisa, nepotpunim informisanjem zaposlenika na čijem je čelu, zloupotrebom položaja i kao dekan i kao predsjednik Sindikata u isto vrijeme kroz te pomiješane nadležnosti doveo u pitanje radno-pravni status uposlenika, jer na kraju godine kad se bude sravnjavala porezna kartica ne znam kako će se uposlenici ETF-a tretirati i da li će imati prekid radnog staža, to zna Poreska uprava“, kazao je Škrijelj u razgovoru za Patriju. 

Rektor je iznenađen i činjenicom da Porezna uprava nije izvršila inspekcijski nadzor na ETF-u i Medicinskom fakultetu iako je to tražio Univerzitet u Sarajevu više puta.  

Kada je riječ o Sindikatu, rektor UNSA danas je održao sastanak sa novoizabranim predsjednikom Amirom Zahirovićem i članovima Sindikata ETF-a. Kazao im je da je potrebno pokrenuti proces u Poreznoj upravi uzeti šifru, i krenuti sa odjavom i prijavom radnika.

„Ja ću istog momenta dati nalog da se uposlenici uvedu u sistem i da im se pusti plaća za novembar. Ukoliko neće da počnu proces, morat ću da prijavim nadležnim institucijama da se vidi u čemu je problem. Velagić je za mene nezakoniti predsjednik Sindikata u sukobu interesa. On je tužio Univerzitet i pokušao zaustaviti pravnu integraciju kao predsjednik Sindikata. Obmanuo je i sud i Sindikat jer na organima Sindikata nikada nije donesena takva odluka“, kazao je rektor.

Posebno je problematično što Velagić najavljuje štrajkove zajedno sa drugim sindikatima, traži povećanje osnovice za obračun plaća bez ikakvog dogovora sa Univerzitetom, niti njegove aktivnosti imaju podršku.

Dekan negira krivicu 

Dekan ETF-a Jasmin Velagić uputio je dopis uposlenicima ETF-a navodeći da je prijavu o "kršenju prava radnika" podnio instituciji Ombudsmana, te da je spreman preuzeti odgovornost ako nema smatra da ima i najmanje njegove krivice. 

No Velagić je propustio obavijestiti uposlenike da mu je Univerzitet vratio dokumentaciju na doradu, koju više nikad nije vratio. 

Uposlenici su dekana Velagića pitali i zašto ih nakon potpisanih saglasnosti niko nije odjavio pred nadležnim ispostavama Porezne uprave FBiH kako bi mogli ostvariti svoja prava kao uposlenici Univerziteta u Sarajevu.  

#BiH