(Patria) - Direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Bosne i Hercegovine (DKPTBiH) Mirsad Vilić i njegovi zamjenici Ivica Bošnjak i Ranko Vuković upriličili su danas susret s predstavnicima medija – novinarima i fotoreporterima. Neformalni događaj ”Kafa i druženje s novinarima”, organiziran u sjedištu DKPT-a BiH, bio je prilika za svojevrsnu rekapitulacija onoga što je obilježilo rad ove direkcije u 2021. godini i saradnju s medijima.
Vilić je podsjetio na ključne izazove s kojima se DKPT BiH susreo u godini na izmaku, uključujući uspješno realizirane operativne akcije koje su se, između ostalog, odnosile na borbu protiv trgovine ljudima i krijumčarenja, ilegalne migracije, trgovinu oružjem i narkoticima, te nezakonito prometovanje lijekova i medicinskih sredstava…
U istom periodu je, uz redovan angažman na osiguranju ličnosti, VIP delegacija i objekata, ostvarena odgovarajuća saradnja i koordinacija s drugim policijskim agencijama u BiH i inozemstvu, uključujući razmjenu podataka i saradnju s Interpolom i Europolom, kao i drugim međunarodnim organizacijama.
Vilić je ocijenio kako su sve aktivnosti iz nadležnosti DKPT-a BiH uspješno realizirane, podsjećajući da je Vijeće ministara BiH usvojilo Izvještaj o radu Direkcije, čiji su djelatnici sudjelovali i u radu radne grupe za izradu Strategije za borbu protiv organiziranog kriminala za period 2021-2024. godina i drugim relevantnim dokumentima.
U kontekstu sagledavanja obima posla DKPT-a BiH, ilustrativni su pokazatelji prema kojima je u sistem uneseno 65.248 podataka o osobama za kojima se traga, a ukupan broj osoba u toj evidenciji je 388.601, zaključno s 30. novembrom 2021. godine.
Na upit o tome da li se aktuelna složena politička situacija u BiH reflektira na rad DKPT-a, Vilić ističe da ta dešavanja nemaju nikakve refleksije na rad Direkcije, te da ova institucija djeluje u skladu s Ustavom i zakonima, odnosno utvrđenim nadležnostima
Također, Vilić je govorio o diskriminaciji policijskih službenika koji dolaze iz Republike Srpske, a uposleni su u državnim policijskim agencijama i činjenicu da godinama nemaju jednaka prava kada je riječ o penzionisanju u odnosu na etitetske policijkse službenike.
Iskazao je i volju i podršku u borbi Sindikata za povećanjem osnovice plata, a uzimajući u obzir da policajci državnih agencija imaju mnogo manje plaće u odnosu na entiteske i kantonalne policije.