(Patria) - Da zaključimo za neko vrijeme - ovaj ciklus, ili ova epizoda oko reforme izbornog zakona u Bosni i Hercegovini propala je zbog neprihvatanja političkih realnosti u zemlji. Tu naravno važe sve znane karakteristike BiH kao korumpirane i zemlje tranzicione i nepotpune demokratije. Ali, ova reformska epizoda propala je i zbog naivnog vjerovanja jednog krila administracije Joea Bidena - poglavito u State Departmentu kako je upravo zbog ugleda i prestiža predsjednika SAD u BiH - bilo moguće to okončati na brzinu i što je još gore - na pogrešan način.
Tako je propast prvog kruga reformi Izbornog zakona pod patronatom SAD i EU okarakterisao novinar i analitičar Erol Avdović.
TROŠENJE BIDENOVOG KAPITALA
- Taj je kapital nažalost ponegdje prilično urušen u Bosni i Hercegovini, ne bosanskom krivicom - već zbog nabusitog pristupa pregovaraća. Bosna se naime ne može optuživati zbog svoje "naivnosti" da povjeruje u Bidenove riječi iz 90-tih godina prošlog stoljeća - kao moralni kredo koji je u to doba određivao ovog političara. Radije, za uprijeti prstom je u naivnost Washingtona, pa i površnost u pristupu oko izbornih reformi.
POGREŠNA KADROVSKA POLITIKA -
Avdović navodi da je sve krenulo pogrešnim imenovanjem Matthew Palmera za taj posao.
"A onda i uz pogrešnu analizu, da se Amerikanci mogu osloniti na Evropljanje i da sve skupa mogu okončati za par mjeseci pod šifrom "ciljane i ograničene reforme", kako je to u svom pismu upućenom službenom Sarajevu 1. aprila 2021. - opisao državni sekretar Antony Blinken. Neshvatljivo je kako su se Amerikanci mogli upecati i ponadati u EU birokratske emisare - činovnike poput Angeline Eichhorst, visokog dužnosnika za proširenje Olivera Varheljija, ali i Miroslava Lajčaka - koji su godinama angažovani, ali bez vidljivih rezultata na Zapadnom Balkanu. Uz njih visoki predstavnik Christian Schmidt djeluje sasvim zbunjeno i pomalo izgubljeno", dodaje ovaj novinar.
OTEŽAVAJUĆE OKOLNOSTI
- Sve je dodatno otežano u situaciji tranzicije u Njemačkoj i odlaska Angele Merkel za koju je EU gotovo srasla u proteklih 16 godina. Ali, tu je i neizvjesnost oko predsjedničkih izbora u Francuskoj zbog pitanja, da li Emmanuel Macron odlazi, ili ostaje. Sve to uz objektivne prigovore analitičara - da su Pariz, pa i Berlin zamrznuli (umrtvili) proces proširenja EU, te da je ta koncepcija - lijepa priča kojom se kupuje vrijeme.
POGREŠNI "DEJTONSKI" KONCEPT
- Zapravo Washington je prilično nervozno ušao u izborne reforme u Bosni i Hercegovini (jer je frustriran EU politikom neproširenja). I, onda zaigrao totalno neprincipijelno i neshvatljivo na dva - po svemu politički korumpirana lidera Milorada Dodika i Dragana Čovića, računajući da će udovoljavanjem njima - pritisnuti, ili čak ucjeniti treću stranu. A to je prevaziđeni dejtonski model, neadekvatan za novo građansko buđenje u BiH i regionu 2021/22.
SUOČAVANJE SA STVARNIM A NE BOSANSKIM PROBLEMIMA
- Naravno, da Amerika, koja se sve više okreće Pacifiku, ima istinske ekonomske i vojne - rivalske probleme s Kinom i Rusijom. I da je sasvim konkretno fokusirana na Ukrajinu i energetske transferzale. Kao i na moguću intervenciju Rusije u Ukrajini. Zato Washington preferira tzv. stabilokratiju na periferiji Evrope, i često pribjegava suradnji s Beogradom, Tiranom, pa i Zagrebom - van demokratskog koncepta. Tu je i zbunjujući, ponekad patetični narativ o demokratiji i ljudskim pravima kao na onomadnom Samitu demokratije u Washingtonu.
NEIZVJESNO DO KRAJA
- Zato, ne znamo kakva će biti druga epizoda vezana uz reforme izbornog zakona, ali i nasušne reforme pravosuđa u BiH. Otud je razumljivo, opravdano i dobrodošlo uletanje UK (Velike Britanije) u balkansku arenu upravo iz siguirnosnih razloga, koje Amerika nastoji adresirati ponavljanjem refrena - "rata neće biti" (Gabriel Escobar). Kad to kaže, Sjedin jene Države, nadati se, preuzimaju punu odgovornost oko tih tvrdnji.
Predvidio bih jedino, da će Washington ubrzo morati redefinisati svoj angažman oko Bosne i Hercegovine - i možda napraviti neke brze izmjene u svom timu - kao u diplomatskom hokeju. Tvrdoglavo insistiranje da je Palmer adekvatan izbor može dodatno otežati situaciju i ojačati nepovjerenje u Sarajevu. Ostalo ne smijemo nagađati.