(Patria) - Federalna Vlada održala je sjednicu 16. decembra na kojoj ponovo nije razmatrala budžet za narednu godinu. Posljednja sjednica Federalnog parlamenta u ovoj godini biće održana u utorak 21. decembra, a na njoj neće biti razmatran budžet.
"Moguće da će Vlada zbrda-zdola naredne sedmice usvojiti budžet i poslati ga na Parlament, tražiti hitnu sjednicu u roku od 5 dana, da se onda ne raspravlja, ne popravlja, ne postavljaju pitanja, a sve koji se suprotstave nezakonitom, bahatom i neodgovornom igranju s pet i po milijardi narodnih para u zadnji čas, njih će proglasiti izdajnicima, populistima, dodicima i drugim kučinama!
No, postoji malo veći problem. Prema Članu 16. Ustava Federacije BiH “Predsjednik Federacije raspušta oba doma (Parlamenta) kad oni ne uspiju donijeti budžet Federacije prije početka budžetske godine", uočio je zastupnik Adis Arapović.
Takođe, Zakon o budžetu, jednako važan kao recimo Zakon o saobraćaju, propisuje: “Nakon razmatranja od strane Vlade, Premijer dostavlja Parlamentu Nacrt budžeta za sljedeću fiskalnu godinu, najkasnije do 5. novembra tekuće godine. Parlament donosi budžet do 31. decembra tekuće godine.”
"Dakle, Vlada i njen frontmen, svjesno, komotno, bahato mjesec i po voze kontra Ustava i Zakona, bez dozvole, prolaze kroz crveno, ugrožavaju tuđe živote. Ova Vlada je svojim nečinjenjem, nemarom i kršenjem Ustava i Zakona dovela Federaciju u rizik od potpune anarhije koja se već širi na državnom nivou. S obzirom da je Zakon već prekršen, a da su šanse da se budžet usvoji prije nove godine vrlo male, čime će se prekrišiti i Ustav, je li realno očekivati da Marinko Ćavara, Predsjednik Federacije BiH bude krivično gonjen jer nije ispunio svoju ustavnu obavezu i raspustio Parlament? To ne znači prijevremene izbore, jer se prema Izbornom zakonu, isti ne mogu organizirati u već određenoj izbornoj godini. Možda je realnije krivično goniti Premijera i Ministricu finansija jer su kršenjem Zakona doveli Federaciju u ogroman ustavno-pravni rizik?
Je li ovo možda dogovoreni način da se sva vlast u Federaciji svede na nekoliko ljudi u izvršnoj vlasti, kada se raspusti Parlament? Ili da se produbi ustavna kriza, da se pokaže kako udar na pravni poredak ne dolazi samo iz manjeg entiteta i da grupica štetočina s jedne i diletanata s druge strane može bukvalno zaustaviti život cijeloj državi?", pita se Arapović.