Članak

Od Forte ni ratnika ni kulturnjaka, 'seljaci' su hrabriji i mudriji

Sarajevo nije bilo atraktivno za Novu godinu.

Piše: Ernad Metaj


Nije majka Fortu klela što je glupost izvalio, već ga kune što se vadi braneći tu glupost. Svojim intervjuom za ugledni časopis Guardian premijer Kantona Sarajevo je samo potvrdio da nikada nije ni trebao obnašati ovako važnu funkciju. Izjavom da su seljaci dobili rat i da se Sarajevo od grada koji je bio sjedište urbane kulture pretvorilo u središte ničega opravdano je razljutila javnost u glavnom gradu BiH.

U trenu je Forto učinio da zaboravimo nebuloze ideološki instruirane Sanje Vlaisavljević o protjerivanju Deda Mraza i svinjetine iz Sarajeva. Time se Forto ne može pohvaliti jer nije odbranio Sarajevo od Sanjinih svjesnih obmana, on je grad u kojem je trenutno najvažnija politička figura pokopao još dublje. Ustvari, da se Forto pita Sarajevo bi, a sa njim i cijela BiH kapituliralo pred povampirenim politikama SNSD-a i HDZ-a koje ne kriju da im je cilj završiti u ratu započeto, a to je podjela BiH.

Od same izjave gora je samo Fortina objava da tema intervjua nije bila agresija, već težnja aktuelne vlasti da Sarajevo doživi kulturni preporod tako što će dobiti rat protiv šunda. Da Forto ima kapacitet lidera znao bi da bilo kakva priča o ekonomskom i turističkom razvoju Kantona Sarajevo ne ide bez osvrta na sve radikalniju destabilizaciju BiH. Pri tome Forto je potpuno zanemario medijski značaj Guardiana i priliku da se podeblja prijateljstvo Velike Britanije prema BiH čiji političari čini se bolje od njega shvataju kakva se opasnost nadvila nad BiH. Time je Forto potvrdio nedostatak državničkih kapaciteta svodeći vlastitu politiku isključivo na sarajevsku perspektivu koja državu vidi samo od Kozije ćuprije do Marijin Dvora.

„Dok BiH gori Forto i ostala raja se češlja“ loša je komedija koju nam ovih dana servira premijer KS i kao predsjednik Naše stranke iz koje uglavnom nema reakcija na orgijanje četnika u povratničkim naseljima u RS-u. Tamo valjda žive seljaci, a oni nerviraju finu gradsku raju koja glasa za Našu stranku. Sarajevska raja, na što se većinom svodi članstvo Naše stranke na dešavanja u RS-u uglavnom šuti kao i na evidentan raskol u koaliciji sa SDP -om u Mostaru. Baš kao i „crvenim beretkama“ iz Banjaluke i njemu smetaju komunisti čijom kritikom se otvara put za fašističko skrnavljenje Partizanskog groblja.

SNSD, a posebno HDZ čini se Našoj stranci nisu bili veliki problem. Veći neprijatelj bio je i ostao predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić, a sada je to postao i potpredsjednik SDP -a Vojin Mijatović. Prvi se pokazao kao tvrd orah u pokušaju Naše stranke da se na državnom nivou kao u Mostaru dodvori predsjedniku HDZ-a Draganu Čoviću, a drugi jer u svojim otvorenim kritikama ne zaobilazi ni vladu Edina Forte. 

A kada smo već kod Sarajeva vratimo se na bitku protiv šunda o kojoj je Forto govorio za Guardian. Upravo zahvaljujući Forti i njegovoj vladi tokom proteklih praznika Sarajevo je bilo „središte ničega“. Mostar, Banjaluka, pa i mnogi manji gradovi u kojima ne živi fina gradska raja bili su mamac za turiste s bogatim novogodišnjim sadržajima. 

Jahorina je i ove godine bolja i važnija skijaška destinacija od Bjelašnice, a kako Forto dobiva ratove pokazala je i raspodjela novca za kulturu i sport u KS. Ako izuzmemo Sarajevo film festival koji je odavno porastao toliko da se ne može ignorisati „urbana“ kultura je dobila malo podrške. Očigledno u podjeli vlasti s koalicionim partnerima Forti je „parada ponosa“ bila važnija od kulture, pa je ipak pustio da oni koji su manje urbani poguraju svoje glasače. 

Fortin intervju za Guardian bio je i povod za traženje njegove ostavke. Čini se da najviše razloga da o tome imaju u Našoj stranci jer Fortini rezultati rada negativno se odražavaju na njen rejting. Uz to iz ankete koju je nedavno radio SDP potpuno zadovoljstvo radom vlade izrazilo je 17 posto anketiranih, a interesantno je da Forto i nije tako popularan u Sarajevu.

#BiH