Piše: A.Čorbo-Zećo
Poslanici Kluba poslanika SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine održat će danas hitnu press konferenciju na temu aktuelne političke situacije u BiH i dešavanja na sjednici Narodne skupštine RS-a.
I, naravno, jasno je da tema nije Izborni zakon, a sada se pokazalo da je stav SDP-a, DF-a i Naše stranke da ne idu u Neum na pregovore u vezi izborne reforme dok se ne zaustavi Milorad Dodik potpuno opravdan i jasan, uz puno razumijevanje opasnosti politike koju Dodik provodi.
Današnja rasprava u NSRS gdje će se voditi polemika o osnivanju VSTV-a Republike Srpske što Bosnu i Hercegovinu uvodi u apsolutnu pravnu nesigurnost jasan je pokazatelj da Dodik ne staje, a da je priča o bošnjačko-hrvatskim odnosima unutar BiH dala Dodiku dovoljno vremena da udahne duboko i makne se s naslovnica ovdašnjih, ali i svjetskih medija.
Da ga se moralo koordinirano zaustaviti ranije upozoravali su i neki pravosudni službenici, jer svaki Dodikov korak naprijed znači duži i teži oporavak.
I tada je izjava predsjedavajućeg Predsjedništva Željka Komšića o tome da je Dodik u potpunosti normalizirao i učinio javno prihvatljivim rušenje ustavnog poretka, zvučala potpuno opravdana, danas zvuči još realnije, ali i zastrašujuće je da je zbilja sve to istina.
"Skretanje političkog fokusa na razgovore o izbornom zakonu u Neumu, pokazuje da to nije ništa drugo nego pokrivač za Dodikove separatističke aktivnosti“, kazao je Komšić uoči 'neumskih pregovora'.
Svi pozivi Tužilaštvu BiH da konačno reaguje i zaustavi udar na institucije, kao i pozivi probosanskim predstavnicima u institucijama na razgovore i konsultacije vezane za institucionalni odgovor na separatističke aktivnosti, ostali su mrtvo slovo na papiru!
Nije zgoreg 'pregovarače iz Neuma' podsjetiti danas i na izjavu predsjednika SDP-a BiH Nermin Nikšić koji se pismom obratio ambasadorima država članica Vijeća za implementaciju mira, u kojem ih je upoznao o stavu SDP-a BiH vezanom za pregovore o ustavnim reformama i izmjenama Izbornog zakona BiH.
„Preduslov za razgovore o ustavnim reformama i izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine je deblokada državnih institucija i stavljanje van snage neustavnih, antidejtonskih, secesionističkih odluka vlasti u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS)", kazao je između ostalog Nikšić.
Ali, dok Dodik nastavlja po svome i u momentu kada je objavljen i prijedlog zakona u kojem se otima državna imovina, pojedini i dalje 'trve' o Izbornom zakonu!?
Danas o tome SDA ipak neće. Jesu li konačno u BiH političke elite shvatile da očuvanje državnog suvereniteta mora biti prioritet svih trenutnih razgovora, a neupitnost jedinstva države bez etničkih podjela ne može biti predmet razgovora ili kompromisa.