SARAJEVO, (Patria) - Ove sedmice vjerovatno neće biti nastavka razgovora o izmjenama Izbornog zakona koji vode SDA, HDZ BiH, SBB i NIP. Iako sastancima prisustvuju i predstavnici HDZ 1990 ta stranka nema nikakav kapacitet za odlučivanje jer nemaju mandata u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Iako su na prvom sastanku održanom krajem januara u Neumu učestvovali i predstavnici NES-a, kao i strani medijatori američki izaslanik Matthew Palmer i predstavnica EU Angelina Eichhorst, na nastavku razgovora u petak 10. februara u PS BiH bili su samo predstavnici pet političkih stranaka.
Iako se na press konferenciji moglo čuti da su “stavovi približeni” te da će se nastaviti raditi i preko vikenda barem kada je riječ o “bošnjačkom korpusu” predsjednik SDA Bakir Izetbegović iako je najavio nije pozvao predsjednike NIP-a i SBB-a Elmedina Konakovića i Fahrudina Radončića na dodatne razgovore.
Umjesto nastavka razgovora, u ponedjeljak je u kabinetu člana Predsjedništva BiH i predsjednika DF-a Željka Komšića održan sastanak predsjednika SDP BiH Nermina Nikšića, Naše stranke Edina Forte i Konakovića. Nakon sastanka nije bilo detalja za širu javnost, ali je izvjesno da novog sastanka sa pregovaračima iz Neuma još uvijek nema. Inače, DF, SDP i Naša stranka odbile su učestvovati u pregovorima dok traje blokada državnih institucija, a Milorad Dodik provodi svoju secesionističku politiku.
Visoki funkcioner HDZ BiH i član Interresorne radne grupe za izmjenu Izbornog zakona Bariša Čolak potvrdio je jučer da novi sastanak nije zakazan te da je “SDA tražila još vremena”.
“Očekivali smo pozive jučer (ponedjeljak op..a), danas (utorak), u nedjelju. I dalje mislimo da će Konaković i Radončić sazvati sastanak. Ali očigledno tu nije bilo volje da se taj sastanak sazove. Ne znam, možda bude sazvan. Mi moramo i za Sabor da se pripremimo. Neozbiljno je da sjedimo u četvrtak poslijepodne ili petak”, rekao je Čolak.
Patriji je izvor iz vrha NIP-a potvrdio da nema informacija o novom sastanku i da sumnja da će ga i biti.
Iz međunarodne zajednice nema impulsa da bi se mogli pridružiti razgovorima, a evidentno je da o Izbornom zakonu razgovara tek nekolicina parlamentarnih stranaka koje nemaju dovoljan broj ruku ni za izmjene Izbornog zakona, a kamoli dvotrećinsku većinu za izmjene Ustava BiH.
Dodatni problem je što se uz političke pregovore vežu i tehničke izmjene Izbornog zakona odnosno unapređenje integriteta izbornog procesa. No, HDZ BiH ne želi pristati na tehničke izmjene bez dogovora i o drugim izmjenama koje bi se odnosile na implementaciju presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu i o tzv. "legitimnom predstavljanju".
Jučer je u Sarajevu boravio direktor Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) Matteo Mecacci koji je obavio razgovor sa članovima CIK-a i Interresornom radnom grupom te zatražio da se unaprijedi integritet izbornog procesa te da Radna grupa nastavi sa radom. Predsjednica Radne grupe Alma Čolo potvrdila je da HDZ i SNSD ne žele doći na sjednicu.