(Patria) - Gabriel Escobar, specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan, tokom današnjeg svjedočenja u Kongresu SAD-a odgovarao je na pitanja odbornika koji su bili posebno zainteresovani za situaciju u Bosni i Hercegovini.
Jedna od odbornica kazala je za člana državnog Predsjedništva i lidera SNDS-a Milorada Dodika kako je “remetilački faktor” i da joj je bilo drago kada su mu uvedene sankcije.
"Milorad Dodik je akter sa kojim je teško raditi, ali nije jedini. Naše aktivnosti su usmjerene prema njemu, a ne prema Srbima i RS", rekao je Gabriel Escobar tokom svjedočenja o situaciji u regionu u Senatu SAD.
Pitala je Escobara šta Sjedinjene Države mogu još uraditi u BiH, prenosi N1.
Specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan istakao je iako je Dodik akter sa kojim je “teško raditi”, nije jedini koji pravi probleme.
“Naše aktivnosti su usmjerene prema njemu, a ne prema Srbima ili Republici Srpskoj. Osnovni problem u BiH nije etnonacionalizam nego korupcija. To je najkorumpiranija država na Balkanu i treća u Evropi, i to je najveći razlog za odlazak mladih, te najveća prepreka za euroatlantske integracije”, poručio je Gabriel Escobar.
On je u Kongresu pojasnio šta se treba uraditi kako bi se stabilizovala situacija u Bosni i Hercegovini.
“Rješenjem izborne reforme popraviti odnose između Bošnjaka i Hrvata i nastaviti dijalog kako bi se Srbi vratili u državne institucije. Također, spriječiti Dodika da nanese dodatnu štetnu institucijama”, zaključio je Escobar tokom današnjeg svjedočenja u Kongresu SAD-a.
Na kraju govorio je i o visokom predstavniku u Bosni i Hercegovini, Christianu Schmidtu.
“Snažno podržavamo visokog predstavnika i njegovu ulogu medijatora. Razumijem zabrinutost onih koji bi željeli vidjeti nametnuta rješenja, ali nametnuta rješenja nisu demokratski odgovor na demokratske izazove. Nadamo se da ćemo biti u mogućnosti da budemo u partnerstvu sa evropski orijentisanim, demokratski fokusiranim političkim strankama i liderima kako bi mogli sami da riješe probleme svoje zemlje”, kazao je Escobar te dodao:
“To ne znači da ne podržavamo bonske ovlasti visokog predstavnika. Ali mi mislimo da je to posljednje sredstvo, nuklearno sredstvo i ono koje bi onda ostavilo odgovornost međunarodnoj zajednici da to implementira. Smatramo da su politički sistem i politički lideri, većina političkih lidera u Bosni i Hercegovini, dovoljno zreli i demokratski fokusirani da mogu rješavati svoje nesuglasice kroz vlastite procese. I tako bi trebalo da bude”.