SARAJEVO, (Patria) - Konačni dogovor parlamentarnih aktera o formiranju manjinske vlade u Crnoj Gori kasni jer se čeka odluka Socijalističke narodne partije (SNP) o eventualnoj podršci ili učešću u tom modelu vlasti.
Iako su iz SNP-a nezvanično najavljivali da će sjednica Glavnog odbora (GO) stranke biti održana do kraja sedmice, ona je odgođena na još nedjelju dana.
Sigurnosna situacija je napeta jer postoje informacije da rukovodstva Demokratskog fronta na terenu, sa članstvom, razgovaraju o posljedicama mogućeg formiranja manjinske vlade, i da ispituju njihovo raspoloženje o protestima, blokadama i drugim oblicima vaninstitucionalnog djelovanja.
Tom načinu borbe već su se okrenule Demokrate Alekse Bečića, koje najavljuju nova okupljanja tvrdeći da je većina od 49 poslanika za manjinsku vladu - propala.
Usporavanje međustranačkih pregovora odgodilo je i razgovore o novom mandataru koje je predsjednik države Milo Đukanović trebalo, kako se nezvanično najavljivalo, da pokrene ove sedmice.
S obzirom da Ustavom Crne Gore nisu definisani rokovi za predlaganje mandatara nakon izglasavanja nepovjerenja vladi, neki pravnici smatraju da bi šef države trebalo da slijedi praksu kao u situaciji nakon izbora, kad Skupštini predlaže mandatara u roku od 30 dana od njenog konstituisanja. Dakle - da predloži budućeg premijera u roku od 30 dana od dana kad je vladi izglasano nepovjerenje.
Pošto je Vlada Zdravka Krivokapića "srušena" u parlamentu 4. februara, to bi moglo da znači da bi Đukanović trebalo da ponudi mandatara do 6. marta.
"Nije uputno bilo šta raditi na brzinu i preko noći. SNP se zalaže za to da se iscrpe sve mogućnosti za razgovore o novoj vladi unutar parlamentarne većine i da se da još jedna šansa kompromisu", smatra poslanica SNP-a Danijela Đurović.
Dio članstva nezadovoljan je zbog mogućnosti bilo kakve saradnje s DPS-om - koji je najavio podršku, ali ne i učešće u novoj vladi - te zbog koalicije s GP URA i mogućnosti da njegov lider i vicepremijer odlazeće vlade Dritan Abazović bude novi mandatar.
Takođe, među članstvom i funkcionerima SNP-a ima onih koji se protive saradnji s manjinskim partijama, s kojima su Jokovićeva stranka, GP URA i CIVIS u decembru potpisali memorandum.
Da će izbor nove vlade ići teže nego što se očekivalo, svjedoči i poruka Socijaldemokratske partije (SDP) da ne želi da bude dio vlade koja će da sprovoditi program liste (“Za budućnost Crne Gore”) na kojoj je bio i SNP.
Lider i poslanik SDP-a Raško Konjević, kazao je prekjuče da bi ciljevi nove vlade trebalo da budu deboklada pravosuđa, EU integracija i izmjene izbornog zakonodavstva, ali da je pitanje da li za to postoji potrebna podrška.
"Što se tiče broja 49, ne znam ni da li postoji broj 41...", naveo je on.
Potencijalni mandatar Dritan Abazović predsjednik URA sinoć saopštio da vladu nije lako sastaviti, ali da se nada da će ona uskoro biti formirana.
Upitan da li SD i SDP mogu u vladu, Abazović je odgovorio da je za to da se pronađe što širi konsenzus.
"Svako može u vlast... Nije dobra priča da Srbi ne mogu u vlast. Mogu Srbi u vlast".
Komentarišući DF-ovu najavu blokada, Abazović je rekao da je protiv toga "jer treba da odblokiramo procese u državi".
"Ako sad krenu u blokade, ako one ne budu s nekom porukom i ako budu kratko trajale - najveću štetu će nanijeti sami sebi. Što se tiče bezbjednosnog sektora, pratimo situaciju. Na ovim protestima (Demokrata) nije bilo problema. Čini mi se da će direktor policije i ministar unutrašnjih poslova i ova okupljanja tretirati tako da dodatno ne podgrijavamo atmosferu.