Članak

VANREDNI SABOR HNS Ili legitimno predstavljanje ili federalizacija BiH

Dodao je da su jednoglasno donijeli i usvojili zaključke. 

Govorili smo isključivo o izbornom zakonu i o ustavnim reformama kako bi se stvorili uvjeti za održavanje Općih izbora, poručio je nakon vanredne sjednice lider HDZ-a i predsjednik HNS-a Dragan Čović. 

Dodao je da su jednoglasno donijeli i usvojili zaključke. 

“Zaključci su u nekoj mjeri drugačiji od onih koje ste već imali prilike vidjeti. Hrvatski narodni sabor (HNS) ocjenjuje kako je pregovarački tim HNS-a u dosadašnjim pregovorima dosljedno i odgovorno provodio prethodno utvrđeni pregovarački okvir i Politički sporazum od 17. lipnja 2020. o načelima izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH i ograničenim izmjenama Ustava BiH (sukladno Odluci Ustavnog suda U 23/14 i presudama Europskog suda za ljudska prava), posebno u dijelu koji se odnosi na legitimno političko predstavljanje konstitutivnih naroda na svim administrativno-političkim razinama vlasti”, kazao je Čović pročitavši prvi od usvojenih zaključaka. 

HNS izražava žaljenje što uloženi napori u dosadašnjim pregovorima nisu uspješno okončani kako bi se osigurale nužne izmjene Izbornog zakona i ograničene izmjene Ustava BiH (sukladno Odluci Ustavnog suda U 23/14 i presudama Europskog suda za ljudska prava). U pregovaračkom procesu u koji su kao facilitatori (posrednici) bili uključeni i predstavnici Europske unije i SAD-a hrvatski pregovarački tim ponudio je niz konkretnih prijedloga za izmjene i dopune Izbornog zakona i ograničene izmjene Ustava BiH. HNS je spreman nastaviti pregovore s bošnjačkim i drugim političkim strankama u BiH o izmjenama Izbornog zakona i ograničenim ustavnim izmjenama, na tragu već usuglašenih izmjena Ustava BiH s predstavnicima Venecijanske komisije kako bi se stvorili preduvjeti za održavanje Općih izbora. Stoga pozivamo i predstavnike međunarodne zajednice uključene u pregovarački proces da daju puni doprinos završetku procesa pregovora o izmjenama Izbornog zakona i ograničenim izmjenama Ustava koji su od najveće važnosti za stabilnost i budućnost europske BiH”, navodi se u drugom zaključku. 

U trećem se kaže: “HNS će se dosljedno zalagati za izvorna ustavna načela postignuta i ostvarena u Washingtonskom i Daytonskom mirovnom sporazumu koji su utvrdili Hrvati, Bošnjaci i Srbi kao konstitutivni narodi i drugi građani. Spremni smo odlučno suprotstaviti se svim daljnjim inicijativama koje idu u smjeru dekonstituiranja hrvatskog naroda u BiH". 

Sve političke stavove kojim se zastupa blokiranje provođenja Političkog sporazuma iz Mostara od 17. lipnja 2020. godine i time onemogućava hrvatskom konstitutivnom narodu legitimno političko predstavljanje u domovima naroda i Predsjedništvu BiH HNS će smatrati suprotnim hrvatskim političkim pravima te ugrozom nacionalnih interesa i političkog subjektiviteta Hrvata u BiH”, navodi se u četvrtom zaključku. 

Peti zaključak glasi: “HNS drži da neće biti ispunjeni formalno-pravni uvjeti za održavanje Općih izbora 2022. sve dok se ne bude izmijenio postojeći Izborni zakon BiH. U tu svrhu nužno je provesti Odluku Ustavnog suda BiH U-23/14 i sve presude Europskog suda za ljudska prava kako bi se svakom od triju konstitutivnih naroda osiguralo legitimno političko predstavljanje kao i mogućnost kandidiranja svakoj osobi s pravom glasa, a sve u skladu s ustavnim odredbama proisteklim iz Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH". 

HNS posebno naglašava kako Središnje izborno povjerenstvo (SIP) nije i ne može biti zakonodavac niti ima pravo preuzimati nadležnosti Parlamentarne skupštine BiH. Jednako naglašavamo da SIP nije izabran i imenovan sukladno odredbama Izbornog zakona BiH. Ako se Izborni zakon ne bude izmijenio sukladno prethodnim točkama i unatoč tome u tim uvjetima budu raspisani i provedeni Opći izbori, HNS će ih smatrati suprotnim slovu Ustava te duhu i načelima Daytonskog mirovnog sporazuma. Takvom postupku predstavnici HNS-a suprotstavit će se svim legitimnim pravnim i političkim sredstvima”, rečeno je u šestom zaključku. 

“HNS i sve njegove članice će s krajnjom pažnjom pratiti nastavak političkih pregovora o izmjenama Izbornog zakona i ograničenim ustavnim reformama kao i rješenja ukupne političke situacije u BiH. Ako se i dalje nastavi s procesom dekonstituiranja hrvatskog naroda, HNS će pokrenuti sve pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju BiH na načelima federalizma i konsocijacijske demokracije, kojom će se osigurati potpuna ustavna jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda u BiH”, navodi se u sedmom zaključku. 

Čović je novinarima kazao da na volju ostavljaju hoće li sada neko izvlačiti jednu rečenicu iz svih zaključaka, te da bi bio najsretniji da se u narednih 10-ak dana postigne dogovor. 

"Izlaganje svih učesnika u HNS, svi bez izuzetka smo se obavezali poštivati Ustav i zakone BiH", odgovorio je Čović na pitanje znači li sedmi zaključak formiranje Herceg - Bosne. 

Dodao je da misli da će u Mostaru u utorak u 12 sati biti nastavljeni pregovori o izmjenama Izbornog zakona između dijela bošnjačkih i hrvatskih stranaka. 

"Sa gospodinom Sattlerom sam dogovorio da idemo u nadogradnju onog što smo imali u Neumu. Krajem tjedna ili u narednom tjednu bi vjerovatno bilo okupljanje predstavnika međunarodne zajednice da završimo taj proces", rekao je Čović.

Kaže da je uvjeren da će političari iz reda bošnjačkog naroda razumjeti ono što je HNS BiH danas zaključio. "Bude li način ponašanja kakav je do sada bio niko ovdje ne vjeruje da će se dogovor desiti. Predstavnici međunarodne zajednice mogu napraviti dovoljno poticaja da BiH izvučemo iz krize", istakao je Čović. 

#BiH