Članak

Pregovori o Izbornom zakonu moraju se odvijati na principima koji važe u svim državama EU

Društveni pokret okupljen oko Deklaracije o ustavnim i drugim reformama Bosne I Hercegovine na putu u EU I NATO

(Patria) - Najavljeni nastavak razgovora o izmjenama Ustava i Izbornog zakona u Bosni I Hercegovini koje će, kako je najavljeno, u Sarajevu moderirati Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell, nužno se moraju odvijati na principima koji važe u svim državama EU, saopćeno je iz Vijeća za provedbu Deklaracije o ustavnim i drugim reformama BiH, koju je potpisalo više od 30 organzacija NGO i političkih stranaka.

"Društveni pokret okupljen oko Deklaracije o ustavnim i drugim reformama Bosne I Hercegovine na putu u EU I NATO, okupio je više od 30 potpisnika iz reda nevladinih organizacija, političkih stranaka koje imaju zastupnike u Parlamentarnoj skupštini BiH, predstavnike akademske zajednice, apelante pred ESZLJP te stoga smatramo nužnim da gosp. Borrell tokom posjete Sarajevu nađe vrijeme za susret sa našim predstavnicima. Naš glas predstavlja glas predstavnika iz svih naroda i građana BiH, iz oba entiteta i Brčko Distrikta, koji našu državu BiH vide kao državu punih ljudskih prava I sloboda, utemeljenu na vladavini prava.

Koncept koji se konstantno protežira od strane zvaničnika EU prema BiH, koji je fokusiran na dogovoru tri naroda, potpuno je neprihvatljiv iz prostog razloga što niko nema nikakva prava (ni legalnog niti legitimnog) predsatvljanja naroda, pa stoga pregovore treba voditi u okviru predstavnika političkih stranaka, uz uvažavanje nužnog uključivanja organizacija civilnog društva, akademske zajednice, medija. Naš stav podupiru i usvojene deklaracije u Parlamentu EU, koji je odbacio pokušaje zastupnika iz HDZ Hrvatske da nametnu nepostojeći koncept “legitimnog” predstavljanja naroda.

Usaglašavanje stavova Plenkovića I Čovića u Zagrebu, koji se odnose na predstojeće dogovore odbacujemo kao nesuvisle, kontraproduktivne i potpuno bespotrebne. Republika Hrvatska nema pravo da se miješa u unutrašnja pitanja u BiH, što izmjene Ustava I Izbornog zakona svakako jesu.

Jasno izražavamo stav da je etno-nacionalni koncept vladanja u BiH prevaziđen, protivan je temeljnim demokratskim standardima koji važe u EU, i sasvim je jasno da BiH mora hrabro krenuti u harmonizaciju svoga Ustava I izbornog zakonodavstva na temeljima evropskih demokratskih standarda I principa.

Posjeta g. Borrella prilika je da se predstavici EU o tome jasno odrede u BiH. Ravnopravnost građana I naroda na cijeloj teritoriji BiH je naš imperativ od kojeg nećemo odustati. To trebaju znati I domaći I međunarodni zvaničnici. Ponuđeni “elektorski sistem”, koji se pojavio na pregovorima u Neumu nije u skladu sa evropskim standardima jer diskriminira jednakost prava glasa, što je sasvim jasno utvrđeno i ranijim mišljenjem Venecijanske komisije", ističe se u saopćenju.

#BiH