Članak

Etnički elektorski model HDZ-a potpuno neprihvatljiv, u petak ujutro nastavak pregovora

Damir Mašić (SDP) kazao je da je zahtjev HDZ-a da se članovi CIK-a biraju i u Domu naroda neprihvatljiv, te je to ocijenio kao radikalne stavove iz HDZ-a.

SARAJEVO, (Patria) - Današnji razgovori u Delegaciji EU o političkim izmjenama Izbornog zakona i Ustava BiH i integritetu izbornog procesa koji su se vodili sa dvije različite grupe političkih predstavnika okončan je bez dogovora, a nastavak razgovora je zakazan sutra za 9 sati. Interesantno je da su međunarodni medijatori tražili od učesnika da ne iznose detalje razgovora u javnost. Barem kada je riječ o političkim izmjenama. 

Jedna grupa (SDP BiH, DF, NS,) se bavila integritetom izbora uz nekoliko članova Interesorne radne grupe za izmjenu Izbornog zakona BiH koji su prešli na drugi sastanak sa grupom stranaka koje su u Neumu krajem januara pregovarale (SDA, HDZ BiH, NIP, SBB, NES, HDZ 1990) o političkim izmjenama.

Nakon završetka razgovora Damir Arnaut iz Naše stranke kazao je da učestvovao isključivo u pregovorima koji se tiču integriteta izbornog procesa, odnosno skenera i drugih stvari koji unapređuju povjerenje onih koji će glasati.

"HDZ insistira da se osim u Zastupničkom domu, Centralna izborna komisija bira i u Domu naroda. Nažalost, bez toga HDZ ne želi da razgovora. U suštini nema nikakvog pomaka, HDZ blokira čitav paket načina izbora CIK-a", rekao je Arnaut.

Damir Mašić (SDP) kazao je da je zahtjev HDZ-a da se članovi CIK-a biraju i u Domu naroda neprihvatljiv, te je to ocijenio kao radikalne stavove iz HDZ-a.

"To je trenutno najveća prepreka. Ne vidimo razlog zbog čega se želi zaustaviti ovaj proces. Postoji određeni napredak u vidu pregovora o integritetu izbornog zakona i da u konačnici dobijemo Izborni zakon koji će osigurati da se izbori određuju na osnovu onoga kako su birači glasali, a ne kako su brojači brojali", rekao je Mašić.

Ovom sastanku je prisustvovao i predstavnik PDP-a, a na sutrašnji bi trebali doći predstavnici SDS-a i SNSD-a. 

Na sastanku "neumskih pregovarača" ponuđen je elektorski model, jedna lista s dvije kolone za Predsjedništvo BiH. To bi zapravo bio predstavnik bošnjačkog i hrvatskog naroda i ostalih građana. HDZ je branio svoj prijedlog s različitom vrijednosti glasova 100 za Bošnjake 50 za Hrvate. 

Konstatirali su se različiti pogledi i stavovi i nastavilo se s pregovorima, ali ništa nije dogovoreno bez ostatka političkog paketa odnosno i pitanje domova naroda. 

Stranke koje se ne slažu sa stavovima HDZ-a iznijeli su sve primjedbe i do dogovora se nije moglo doći, a i ova grupa će nastaviti razgovore sutra ujutro.

Elmedin Konaković, predsjednik NIP-a kazao je nakon izlaska iz zgrade EU da je međunarodna zajednica istakla koliko je važno da se u ovom trenutku napravi dogovor oko reforme Ustava i oko Izbornog zakona BiH.

"Sve strane su zadržale neke svoje stavove, neki je napredak u pogledu rješavanja problema. I ne bi bilo fer, dogovorili smo se, obećali ljudima koji ulažu puno napora da nam pomognu da se ovi problemi riješe, da govorimo o detaljima jer ujutro u devet sati nastavljamo. Atmosfera u odnosu na Neum je drastično bolja. Mnogo je konstruktivnija rasprava. Mnogo su konkretniji prijedlozi koji bi mogli voditi ka konačnom rješenju", kazao je Konaković.

Konaković je kazao da postoji saglasnost oko ukidanja etničkog prefiksa. Na pitanje da li se raspravljalo o elektorskom modelu Konaković je kazao da ne može govoriti o tome.

"Riječ je o tome da te disproporcije glasa nema u onom obimu u kojem se mi plašimo da bi jedan građanin bošnjačke nacionalnosti u jednom dijelu BiH bio deset puta važniji od Bošnjaka u drugom dijelu. Tome smo suprotstavili", kazao je Konaković.  

Ono što je unijelo zabunu kod učesnika današnjih sastanaka jeste razdvajanje razgovora, a kada je riječ o integritetu izbora na tom sastanku nije bilo Angeline Eichhorst. Učesnici ovog sastanka nisu imali priliku iznijeti svoje mišljenje o političkim izmjenama Izbornog zakona i Ustava BiH, a kako onda očekivati da neki dogovor stranke ljevice eventualno podrže u Parlamentu BiH.  

#BiH