Članak

DONOSIMO DOKUMENTE SNSD-ov prijedlog u izbornim reformama korak ka osamostaljenju RS!

Radi se o prijedlogu amandmana na Izborni zakon BiH koji potpuno devastira državu BiH i nadležnosti državnih institucija

(Patria) - Prijedlozi amandmana SNSD-a koje su dostavili Sredoje Nović, Staša Košarac i Snježana Novaković-Bursać koji se navodno odnose na „tehničke izmjene“ Izbornog zakona Bosne i Hercegovine apsolutno su političke i ne mogu se provesti pod tehničke. 

Amandmani koji su dostavljeni nisu proizvod Novića, Košarca i Novaković-Bursać jer niko od njih nije izborni ekspert. Očito je da su prijedloge radile osobe bliske SNSD-u, a koje su u ranijim mandatima bile članovi Centralne izborne komisije.

Radi se o prijedlogu amandmana na Izborni zakon BiH koji potpuno devastira državu BiH i nadležnosti državnih institucija, prije svega CIK-a. U prvom amandmanu se predlaže potpuno brisanje Poglavlje 9a, a radi se o izboru predsjednika i potpredsjednika Federacije, zatim Poglavlja 10, koji govori o izboru u Parlament FBiH, Poglavlju 11 izbor u NSRS, Poglavlje 12 – izbor predsjednika i potpredsjednika RS, kao i Poglavlja 13 – izbor kantonalnih skupština, općinska vijeća, te Poglavlja 18 Brčko Distrikt BiH i Poglavlje 19 Grad Mostar.


Sa ovim prijedlogom se želi potpuno odsjeći i lijeva i desna ruka CIK-a kao državnoj instituciji koja je prema Aneksu 3 Dejtonskog mirovnog sporazuma formirana kao stalna Izborna komisija nadležna za sve izbore u BiH. 

Ovaj amandman kada bi se usvojio apsolutno bi bio suprotan Dejtonskom mirovnom sporazumu odnosno urušio bi ono što je ustanovljeno njim. 

Ne treba nikada zaboraviti da se u preambuli Izbornog zakona BiH polazi od Dejtonskog mirovnog sporazuma. Po tom sporazumu je utvrđeno da su se strane potpisnice usaglasile da će se osnovati stalna Izborna komisija koja će biti odgovorna i nadležna za provedbu svih budućih izbora. 

Nadalje kada bi se izbrisala ta poglavlja postavlja se pitanje ko bi bio, ako to nije CIK, nadležan za izbor navedenih tijela vlasti. 

To je nastavak secesionističke politike SNSD-a, jer odgovor na ovo pitanje je da bi to radila Komisija RS-a čime bi se dakle kompletan izborni proces od izbora člana Predsjedništva do skupština oteo od državne institucije CIK.

U FBiH nema federalne komisije i došli bismo u potpuni haos, jer ko bi onda bio nadležan za izbor Parlamenta FBiH, kantonalnih skupština, načelnika i gradonačelnika u općinama FBiH. 

Ovo je potpuno antidržavna politika i želi se obezglaviti izborni proces u BiH i napraviti korak od deset milja prema samostalnosti RS.

Sljedeći korak unazad je taj što bi po ovom prijedlogu pet Srba koji se biraju u Dom naroda PSBiH birali isključivo Srbi iz NSRS.

To je potpuno suprotno presudama Europskog suda za ljudska prava, i umjesto da se i Srbi iz Federacije uključe u taj proces oni reduciraju samo na Srbe iz RS-a.

Druga krupna potpuno antidejtonska solucija je da se ukine glasanje putem pošte. Reforme koje su uvedene od 2008. do danas da se omogući izbjeglicama i raseljenim licima, a što je utvrđeno u Članu 20, tačka 8 Izbornog zakona, i koji ima preduvjet, a tamo stoji da sve dok visoki predstavnik ili PSBiH ne odluči drugačije, raseljena lica imaju prava. To pravo uključuje i glasanje putem pošte.

Kad bi se prihvatio ovaj prijedlog potpuno bi bili realizirani rezultati etničkog čišćenja kojim su Bošnjaci i Hrvati iz RS protjerani i raseljeni širom svijeta i FBiH. Nije to samo tehničko već potpuno političko pitanje.

Što se tiče članova CIK-a i dužine amandmana, potpuno nebulozan je prijedlog da se proširi, umjesto sa sadašnjih sedam na deset, i da se uvede taj etnički veto što sada nema. Sada CIK odlučuje čisto većinski.


U ovom paketu jedini suvisli prijedlog je da se mandat članova CIK-a smanji sa sedam na pet godina. 

SNSD traži i da vlasništvo nad mandatom ima stranka. Krupna promjena je vezana za Član 9.5 kojim se drastično mijenja proračun za broj mandata. 

Ovim prijedlogom se forsiraju velike stranke i time bi se spriječio ulaz u parlamente strankama koje dobivaju manje glasova. 

Također traži se povećanje praga na 5 posto, a čime bi se onemogućio ulazak Bošnjaka i Hrvata u NSRS, osim onih 4 koliko je Ustavom zagarantirano.

Traže i zabranu upotrebe novih tehnologija, skenera, elektronsko brojanje listića, za predstojeće izbore. 


 (A.Č.Z.)

#BiH