(Patria) - U Delegaciji EU u Sarajevu i dalje traju pregovori o reformi izbornog zakona BiH. I dalje je format sastanka potpuno neprihvatljiv jer su građanske stranke (SDP, DF, NS) odvojene od 'glavne sale' gdje tzv. Neumski pregovarači (SDA, HDZ, NES, NIP, SBB i HDZ 1990) vode pregovore o ključnim izmjenama.
Njemačka zastupnica u Evropskom parlamentu Viola Von Cramon-Taubadel (Zeleni) poslala je danas visokom predstavniku za vanjsku i sigurnosnu politiku Evropske unije Josepu Borrellu zvaničan upit u vezi ovosedmičnih razgovora o izmjenama izbornog zakona u BiH. Ona se pita zbog čega su građanske stranke na određeni način isključene iz pregovora o ključnim, političkim pitanjima Izbornog zakona te zašto te stranke pregovaraju samo o tehničkim aspektima.
Kako saznajemo stavovi nisu ni približno usaglašeni, a uz odbijanje etničkog elektorskog modela, stavovi su potpuno različiti i kada je riječ o Domovima naroda.
Nakon toga prema informacijama Istrage zvaničnici EU i Ambasade SAD-a napravili su sastanak samo sa predsjednicima SDA i HDZ-a BiH (Bakirom Izetbegovićem i Draganom Čovićem). Drugi pregovarači čekaju u sali. Navodno se pregovara o ovlastima domova naroda ali i elektorskom modelu.
Naime, HDZ ne pristaje na uvjete da Dom naroda štiti isključivo vitalni nacionalni interes, a shodno tome lider SDA Bakir Izetbegović dalje ne želi ni pregovarati o načinu izbora delegata u ovaj dom.
Podsjećamo, reduciranje uloge Doma naroda FBiH jedan je od osnovnih zahtjeva probosanskih stranaka, a prije svega SDP-a, DF-a i SDA. Iza ovog čvrsto stoji i NES, koji učestvuje u pregovorima.
Potvrdio je to i lider DF-a i predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić koji je nakon pregovora koji su vođeni u Neumu, otkrio da su Nikšić, Izetbegović i on iskoordinirali stav o Domu naroda.
„Prije nekih dva mjeseca, gospodin Nikšić i ja smo održali jedan sastanak u Predsjedništvu BiH, gdje smo pored ostalih principa koji su se odnosili na izbor članova Predsjedništva BiH na temelju presuda Evropskog suda za ljudska prava, usaglasili se i o potrebi reduciranja Doma naroda, sa čim je bio upoznat i gospodin Izetbegović. Složili smo se dakle da se unutar ograničene izmjene Ustava i izbornog zakona izvrši redefiniranje uloge domova naroda na federalnom i državnom nivou“, kazao je tom prilikom Komšić.