(Patria) - Evropska unija (EU) i Vijeće Evrope (VE) potvrdili su svoju opredijeljenost da i u budućnosti podrže institucije Bosne i Hercegovine u njihovim reformskim procesima s ciljem ispunjavanja evropskih standarda u ključnim oblastima. Ovo je istaknuto na današnjem trećem sastanku Upravnog odbora zajedničkog programa EU i Vijeća Evrope „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019 – 2022”.
Bojana Urumova, šefica Ureda Vijeća Evrope u Sarajevu, poželjela je dobrodošlicu učesnicima i učesnicama i istakla ključnu ulogu institucija, partnera i civilnog društva u Bosni i Hercegovini u unapređenju reformi.
Promovisanje inkluzivnog društva u Bosni i Hercegovini u kojem se poštuju ljudska prava svih, jačanje zaštite ljudskih prava za sve, uključujući ljude lišene slobode, te jačanje slobode medija i slobode izražavanja bili su u fokusu pet projekata koji se provode u okviru ovog programa u poslednje tri godine. Budžet dodijeljen Bosni i Hercegovini u okviru inicijative Horizontal Facility iznosi više od 4 miliona eura, a Ministarstvo vanjskih poslova je posvećeno koordinaciji programa u ime institucija Bosne i Hercegovine.
Josip Brkić, zamjenik ministrice vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, istakao je da je ova zajednička inicijativa već u svom prvom ciklusu, od 2016. do 2019. godine, dokazala uspjeh u Bosni i Hercegovini. „Projekti saradnje u okviru druge faze programa Horizontal Facility nastavili su rad u oblasti borbe protiv diskriminacije i zaštite prava ranjivih grupa, ali su i uveli više novih tema, kao što su sloboda izražavanja i sloboda medija. Kao posvećen i veoma glasan predstavnik Bosne i Hercegovine na njenom putu evropskih integracija, uvjeren sam da su ovi programi doprinijeli približavanju našeg zakonodavstva, institucija i prakse evropskim standardima u oblastima stručnosti Vijeća Evrope – u oblastima ljudskih prava, vladavine prava i demokratije“, rekao je zamjenik ministrice Brkić.
„Spremni smo da nastavimo i produbimo našu saradnju sa još većom snagom i entuzijazmom tokom i nakon ove jubilarne godine kada obilježavamo 20. godišnjicu članstva u najstarijoj evropskoj organizaciji“, zaključio je on.
Evropska unija je posvećeni partner Bosne i Hercegovine u težnjama ka boljoj zaštiti prava njenih građana i građanki i reformama u ključnim oblastima – oblastima ljudskih prava, slobode izražavanja i medija, te osiguravanja pravde.
Nicolas Bizel, šef Sekcije operacija za pravosuđe, unutarnje poslove i reformu javne uprave u Delegaciji Evropske unije u Bosni i Hercegovini, rekao je da je „zahvaljujući svojoj dodatnoj vrednosti i fleksibilnosti, ovaj Program bio ključan u pružanju brzog odgovora i ekspertize na visokom nivou za novoidentifikovane potrebe na terenu. U tom smislu, Program u potpunosti nadopunjuje ukupnu IPA podršku BiH za vladavinu prava i reformu osnovnih prava”.
„Program Horizontal Facility je transformativni alat koji teži da unese promene u svakodnevni život građana i građanki“, rekla je Verena Taylor, direktorica Ureda Generalnog direktorata za programiranje Vijeća Evrope. „Osiguravanje održivosti rezultata programa ključno je za garantovanje njihovog uticaja i kredibilnog doprinosa reformskoj agendi Bosne i Hercegovine. Vijeće Evrope, zajedno sa EU i lokalnim partnerima, opredijeljeno je da podrži Bosnu i Hercegovinu da dalje konsoliduje rezultate programa i otvori put za održivi reformski proces u budućnosti“, dodala je Taylor.
Značajni rezultati su ostvareni tokom prethodne tri godine provođenja ovog programa, uprkos negativnim efektima koje je pandemija COVID-19 imala na provođenje aktivnosti u okviru Horizontal Facility projekata u Bosni i Hercegovini.
Na polju jačanja jačanja zaštite ljudskih prava pritvorenih i zatvorenih lica, značajni napori su uloženi u jačanje kapaciteta institucija za provođenje zakona u Bosni i Hercegovini. Resursni priručnici razvijeni kroz program će utrti put za usaglašen pristup tretmanu pritvorenika, od njihovog privođenja do njihovog povratka nazad u zajednicu.
Inicijative usmjerene na suzbijanje diskriminacije uključile su podršku kroz šemu malih grantova projekata, koja je donela pozitivne promjene u svakodnevnom životu ljudi u Bosni i Hercegovini. Psihološko savjetovanje je pruženo LGBTI osobama, a provedene su i kampanje za podizanje svijesti kako bi se prevladala diskriminacija i stigmatizacija različitih osjetljivih grupa. Pored toga, predstavnici i predstavnice policije Bosne i Hercegovine razmijenili su dobre prakse u borbi protiv zločina iz mržnje, posebno onih usmjerenih na LGBTI osobe, sa kolegama iz Policije Crne Gore.
S ciljem senzibilizacije javnosti u Bosni i Hercegovini o rizicima i mogućim znakovima trgovine djecom u svrhu radne eksploatacije, projekat je udružio snage sa lokalnim organizacijama civilnog društva u kampanjama za podizanje svijesti. Takođe, program je nastavio da podržava vladine i nevladine aktere u borbi protiv trgovine ljudima, kroz stvaranje sinergije, razmjenu informacija i dobrih praksi, kao i kroz pružanje zajedničkih odgovora u slučajevima trgovine ljudima.
Učenici i učenice srednjih škola iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije učestvovali su u online „Demokratskim pričaonicama“ i zajedno su ojačali svoje vještine i znanje o demokratskoj kulturi u školama, ljudskim pravima i dezinformacijama. Nastavnici/e, učenici/e i direktori/ce iz 29 pilot škola dobili su podršku u borbi protiv diskriminacije i promovisanju demokratske školske kulture, uključujući i kroz „učionice digitalne demokratije“.
U oblasti slobode izražavanja i slobode medija, program je uspostavio partnerstvo sa BH novinarskim udruženjem i Vijećem za štampu sa ciljem promocije i obogaćivanja dijaloga između predstavnika/ca medija, pravosuđa, zvaničnika/ca Vlade i predstavnika/ca civilnog društva.
Kroz Mehanizam za koordinaciju ekspertiza, Venecijanska komisija je dala Mišljenje na Nacrt Zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama Bosne i Hercegovine, na zahtjev Ministarstva pravde.